Ανατροπή και νίκη στο επεισοδιακό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ

Φωτορεπορτάζ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Ντέρμπι με τα όλα του και νικητή τον ΠΑΟΚ στο «Κλ. Βικελίδης»!
Ο Άρης προηγήθηκε με γκολάρα του Πάλμα, ωστόσο δύο τέρματα σε 5’ από Σβαμπ και Ζίβκοβιτς έφεραν το 2-1 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan Super League.

Μπόλικη ένταση στο φινάλε του αγώνα, με τον προπονητή των νικητών να αποβάλλεται, τον Θεόδωρο Καρυπίδη να κατεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο και εντέλει τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να αποχωρεί εν μέσω αποδοκιμασιών.

Το ματς
Η πρώτη αξιόλογη ενέργεια στο ματς ήρθε στο 5’, με τον Πάλμα να σουτάρει ψηλά άουτ. Επτά λεπτά αργότερα ωστόσο, ο εξτρέμ από την Ονδούρα ήταν πολύ πιο εύστοχος και με ένα τρομερό δεξί σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Κοτάρσκι, γράφοντας το 1-0!
Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την άμεση απάντηση και στο 18’ είδαν τον Ολιβέιρα να σουτάρει άσχημα μέσα από την περιοχή ύστερα από κλέψιμο και μπαλιά του Αουγκούστο.
Το δοκάρι του Καμαρά στο 29’ δεν καταγράφηκε λόγω οφσάιντ, με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει την ισοφάριση ένα πεντάλεπτο αργότερα, όταν ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νάρεϊ, αναγκάζοντας τον Σιαμπάνη να αποκρούσει εντυπωσιακά.
Στο 38’, η κεφαλιά του Ιτούρμπε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι, που στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε την προσπάθεια του Πάλμα. Δευτερόλεπτα αργότερα, η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Φαμπιάνο κατέληξε κι αυτή στο δοκάρι!

Ο Καμαρά ήταν εύστοχος σε τετ α τετ στο 41’ αλλά είδε το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ, με την άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα στο 44’ να αποτελεί την τελευταία αξιοσημείωτη φάση πριν την ανάπαυλα.
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Λουτσέσκου να προχωρά σε τρεις αλλαγές ρίχνοντας Σβαμπ, Τάισον και Σάστρε στο ματς.
Παρά την υπεροχή των φιλοξενούμενων, η πρώτη φάση άργησε, ωστόσο όταν ήρθε, ήταν καθοριστική. Στο 65’,σε μια επαφή του Μπράμπερτς με τον Σβάμπ, ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση και εκείνον να δείχνει τη βούλα παρότι το ριπλέι δεν έδειξε κάποια παράβαση.
Ο Αυστριακός ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και ευστόχησε, κάνοντας το 1-1 στο 68’.
Μέσα σε πέντε λεπτά, ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ το οποίο ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ αλλά κατόπιν χρήσης VAR μέτρησε κανονικά!
Σκόρερ ο Ζίβκοβιτς, που εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση του Σιαμπάνη σε μπαλιά του Σάστρε και σκόραρε μέσα από την περιοχή, τουμπάροντας τον Άρη.
Θα περίμενε κανείς τους «κίτρινους» να πιέσουν για το 2-2 ωστόσο παρότι υπήρχε θέληση, η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα. Στο 90’ δε, είχαμε ρίψη αντικειμένων στην εστία του Κοτάρσκι, με αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση και ο Λουτσέσκου να αποβληθεί, καθώς θεωρήθηκε πως επιχείρησε να ρίξει αντικείμενο στην κερκίδα!
Το ματς συνεχίστηκε μετά από περίπου επτά λεπτά, με το σουτ του Αουγκούστο που κόντραρε στον Μπράμπετς στο 90+13’ να αποτελεί τη μοναδική αξιόλογη στιγμή.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Άρης (Τ. Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86’ Πϊρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (86’ Νταμπό), Γκαρσία (80’ Γκρέι), Πάλμα (86’ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80’ Καμάτσο), Καμαρά
Στον πάγκο: Κουέστα, Ενκουλού, Ντουκουρέ, Εμπακατά
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46’ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46’ Σβαμπ), Νάρεϊ (46’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88’ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (62’ Μπράντον)