Άρης – Περιστέρι 78-83: Σε ένα επεισοδιακό ματς οι κιτρινόμαυροι το πάλεψαν μέχρι τέλους (vid)

Φωτορεπορτάζ: MEGAPRESS

Επεισοδιακό ματς στο Αλεξάνδρειο, με νικητή το Περιστέρι bwin.

Ο αγώνας
Από πολύ νωρίς δύο ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν στο παρκέ του Nick Galis Hall: το πάθος στις δύο άμυνες και τα λάθη. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα γρήγορα χάρη στα 2/3 τρίποντα του Όμηρου Νετζήπογλου (12-7 στο 5′), αλλά σταδιακά το Περιστέρι bwin ισορρόπησε την κατάσταση, εκμεταλλευόμενο την απουσία του Τσάβεζ Γκούντγουιν κοντά στο καλάθι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο “Χ” (19-19), με τον Άρη να διατηρεί μικρό προβάδισμα στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, πριν έρθει το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων από το 15′ μέχρι το 17′ του αγώνα, που έφερε το +6 (26-32) για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Η υπεροχή στα ριμπάουντ (18 έναντι 13) και στα δίποντα (11/17 έναντι 4/13) τη βοήθησαν μάλιστα να μείνει μπροστά μέχρι την ανάπαυλα (35-39), με το Περιστέρι bwin να δείχνει ικανό και έτοιμο για τη δεύτερη φετινή νίκη επί του Άρη.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων έγινε ακόμη πιο έντονη στην τρίτη περίοδο, την ώρα που ο Άρης αδυνατούσε να πάρει πολλά από τους περισσότερους εκ των βασικών του παικτών. Ο Ντι Τζέι Νότε έκανε ένα βήμα μπροστά στο κομμάτι της εκτέλεσης, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, ενόσω ο Βασίλης Σπανούλης έβλεπε τον Σιλβέν Φρανσίσκο και τον Ίαν Χάμερ να κυριαρχούν. Κάπως έτσι, το Περιστέρι bwin κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, με το +15 (47-62) του 30ού λεπτού να είναι η μέγιστη τιμή.

Η προσπάθεια του Άρη να ανατρέψει την κατάσταση έπιασε τόπο στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου (πάλι χάρη στον Ντι Τζέι Νότε), αλλά διεκόπη από την απόφαση της Βάσως Τσαρούχα να πάει στα αποδυτήρια, μαζί με τους άλλους δύο διαιτητές (Μάνος Τσολάκος, Γιώργος Κατραχούρας) και να ζητήσει την εκκένωση του γηπέδου.

Κάτι που για να συμβεί χρειάστηκαν εβδομήντα λεπτά, πριν οι ομάδες επιστρέψουν στο παρκέ για να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Η μεγάλη (τεράστια) διακοπή επηρέασε περισσότερο το Περιστέρι bwin παρά τον Άρη, όπως φάνηκε από το γεγονός πως οι γηπεδούχοι γρήγορα κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο. Για την ακρίβεια, έφτασαν σε απόσταση βολής (72-73) με 1’40” για το τέλος.

Οι 4/4 βολές του Μάρκους Ντένμον στα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν έκαναν όμως τη διαφορά για το Περιστέρι bwin, αφού το διατήρησαν σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε κι, εν τέλει, του έδωσαν τη νίκη στη Θεσσαλονίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Τσολάκος – Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ (0/3 σουτ), Νότε 37 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Νετζήπογλου 6 (2), Χρηστίδης (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάγκινς 7 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές), Κασελάκης 4, Κόουλμαν, Μωραΐτης 6, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 1, Χάμερ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη).