Άρσεναλ – Σπόρτινγκ 3-5 πέν. (1-1): Επική πρόκριση με ήρωες Αδάν και Γκονσάλβες

Με ήρωα τον Αντόνιο Αδάν και σκόρερ τον Πέντρο Γκονσάλβες με γκολ από το κέντρο του “Έμιρεϊτς”, η Σπόρτινγκ επικράτησε στα πέναλτι της Άρσεναλ με 5-3, ύστερα από το 1-1 στα 120 λεπτά του αγώνα στο Λονδίνο και το 2-2 στη Λισαβόνα, με συνέπεια να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa League.

Οι “κανονιέρηδες” μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ανάμικτα συναισθήματα και την Κιμ Καρντάσιαν στην κερκίδα μαζί με τον γιο της με φανέλα της Άρσεναλ. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Μικέλ Αρτέτα έχασε δύο αμυντικούς του, τους Γουιλιάμ Σαλιμπά και Τακεχίρο Τομιγιάσου, όμως πανηγύρισε και το γκολ του Γκρανίτ Τζάκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, έχασαν κι άλλες καλές στιγμές, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα, όταν ο Αρτέτα απέσυρε και τον Γκαμπριέλ Ζεζούς από το παιχνίδι.

Το 2ο μέρος άρχισε με τη Σπόρτινγκ (η οποία είχε τον Σώτήρη Αλεξανδρόπουλο στον πάγκο) να ισορροπεί το παιχνίδι, τον Πέντρο Γκονσάλβες να προειδοποιεί και στο 62′ να εκτελεί από το κέντρο τον Άαρον Ράμσντεϊλ, σημειώνοντας ίσως το γκολ της διοργάνωσης και θυμίζοντας Ναγίμ από το μακρινό 1995, στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων και το γκολ της Σαραγόσα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης απέναντι στον Ντέιβιντ Σίμαν.

Με τον αέρα του 1-1, οι Πορτογάλοι έχασαν αμέσως μετά μια ευκαιρία για την ανατροπή (απέκρουσε ο Ράμσντεϊλ) και το μομέντουμ άλλαξε χέρια, μέχρι το τέλος του 90λέπτου και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον εξτρά χρόνο, η Άρσεναλ ήταν καλύτερη, έκλεισε τα “λιοντάρια” στην περιοχή τους και σε μία επίθεση με τον Λεάντρο Τροσάρ είχε δοκάρι. Στο 2ο μέρος της παράτασης δε, σε δύο συνεχόμενες φάσεις ο Αντόνιο Αδάν έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις σε κεφαλιές του Γκαμπριέλ Μαγκαλιάες και κράτησε την ισοπαλία, οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι.

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία, ο Αντόνιο Αδάν έπιασε το πέναλτι του Γκαμπριέλ Μαρτινέλι, ο Νούνο Σάντος εύστοχησε στο επόμενο, έκανε το 5-3 κι έδωσε την πρόκριση στη Σπόρτινγκ.

Φενέρμπαχτσε – Σεβίλλη 1-0 (41′ πέν. Βαλένσια) [0-2]
Φέγενορντ – Σαχτάρ 7-1 (9′ Χιμένες, 24′, 38′ πέν. Κεκτσιού, 49′, 60′ Ιντρισί, 64′ Τζαχανμπάκς, 66′ Ντανίλο / 87′ Κέλσι) [1-1]
Φράιμπουργκ – Γιουβέντους 0-2 (45′ πέν. Βλάχοβιτς, 90+5′ Κιέζα) [0-1]
Μπέτις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (55′ Ράσφορντ) [1-4]
Άρσεναλ – Σπόρτινγκ 3-5 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (19′ Τζάκα / 62′ Γκονσάλβες) [2-2]
Φερεντσβάρος – Λεβερκούζεν 0-2 (3′ Ντιαμπί, 81′ Αντλί) [0-2]
Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ρόμα 0-0 [0-2]
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Ουνιόν Βερολίνου 3-0 (18′ Τέουμα, 63′ Αμανί, 90+5′ Λαπουσέν) [3-3]