Basket League: Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός που πέρασε με 100άρα από το Λαύριο (vid)

Φωτορεπορτάζ:EUROKINISSI

Δύο μέρες μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με την οποία κλείδωσε την 1η θέση στην κανονική περίοδο της Basket League και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας το Λαύριο σε εξ αναβολής αγώνα και παρέμεινε αήττητος επικρατώντας με 103-75.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι η πιο φορμαρισμένη της Ευρώπης όπως δείχνουν και τα αποτελέσματά της στη Euroleague, παίρνοντας ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα, στο οποίο κάνει περίπατο προς το παρόν. Μια νίκη, πάντως, που ήρθε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, αφού μέχρι και το 25′ οι γηπεδούχοι το πάλευαν όσο μπορούσαν.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Βεζένκοβ να είναι ορεξάτος, να μοιράζει ασίστ και να οδηγεί την ομάδα του στο +8 (6-14) στο 4′, με το Λαύριο να απαντάει με 3/3 τρίποντα από τον Φλανγκ. Τρίποντα, όμως, που δεν είχαν κάποιο αποτέλεσμα από τη στιγμή που το σκορ έγινε 14-27 στο 9′, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 18-29.

Από εκεί και πέρα, στη δεύτερη οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τρίποντα των Ζάρα και Σπρίντζιου μειώνοντας σε 28-35 στο 13′, για να πλησιάσει και στο -6 (34-40) στο 15′ χάρη στον ασταμάτητο Ζάρα. Οι Πειραιώτες δυσκολεύονταν να κάνουν το παιχνίδι τους και η διαφορά μειώθηκε και στους 4 πόντους (48-52), για να πάει τελικά η ομάδα του Μπαρτζώκα στα αποδυτήρια για ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (48-54).

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να ανεβάσει ξανά την απόδοσή του και από τα μέσα της τρίτης περιόδου το έκανε, με αποτέλεσμα να πάει στο +15 (50-65) και στη συνέχεια στο +17 (59-76), με τους ερυθρόλευκους να εκμεταλλεύονται τις περισσότερες λύσεις τους σε σχέση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως προσπαθούσαν να παραμείνουν όσο πιο κοντά γινόταν. Για πόσο, όμως, θα συνεχιζόταν αυτό;

Οι Πειραιώτες μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (63-79) και από εκεί και πέρα διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε την κατάσταση, ανεβάζοντας τη διαφορά και ξεπερνώντας τους 100 πόντους, επικρατώντας τελικά με +28 (75-103).

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 48-54, 63-79, 75-103