Η Άρσεναλ τις φάσεις, η Γιουνάιτεντ τα γκολ και δεύτερη νίκη του Τεν Χαγκ σε ντέρμπι!

Την δεύτερη νίκη της σε ντέρμπι πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην φετινή σεζόν, με τους «κόκκινους διαβόλους» να επικρατούν με 3-1 της Άρσεναλ, που πάλεψε το ματς μέχρι τέλους, αλλά αδίκησε τον εαυτό της και έχασε για πρώτη φορά στην τρέχουσα Premier League, μένοντας ωστόσο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πάθος, ένταση και πολλές ευκαιρίες χαρακτηρίζουν το πρώτο μέρος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Άρσεναλ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παρατάσσονται με στόχο να μην παραβιαστεί η εστία τους και τους «κανονιέρηδες» να βγάζουν επί χόρτου την ψυχολογία που έχουν αποκτήσει, μετά το 5Χ5 στην έναρξη της Premier League, που δεν είχαν καταφέρει τα τελευταία 18 χρόνια.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους με τον Έρικσεν, η απάντηση της Άρσεναλ ήταν άμεση, ένα λεπτό αργότερα, στο 9’, με σουτ του Σαλιμπά και από εκεί και πέρα, πλην μίας επέμβασης του Ράμσντεϊλ σε σουτ του Σάντσο στο 11’, οι Λονδρέζοι κυριάρχησαν στο «Όλντ Τράφορντ».

Αναπτύσσονταν εξαιρετικά, πίεζαν σωστά και κάπως έτσι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 15ο λεπτό, με τον Έντεγκααρντ να κλέβει την μπάλα, τον Σάκα να βρίσκει τον Μαρτινέλι και το γκολ του τελευταίου να ακυρώνεται για φάουλ στην αρχή της φάσης, που προκάλεσε αντιδράσεις μετά τον καταλογισμό του από τον VAR.

Ακολούθησε ένας μονόλογος της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα, με αποκορύφωμα τη στιγμή του 32ου λεπτού με τον Μαρτινέλι και την εξαιρετική επέμβαση του Ντε Χέα, στην κεφαλιά του από δύσκολη θέση.

Ωστόσο, η αστοχία των παικτών των φιλοξενούμενων και οι λανθασμένες επιλογές τους σε «καίρια» σημεία γύρω από την περιοχή, έφερε και την… τιμωρία. Ο Άντονι ήταν ο τελικός αποδέκτης μίας υπέροχης συνεργασίας, που κατέληξε σε γκολ και ο Βραζιλιάνος μετουσίωσε σε ασίστ την πάσα του Ράσφορντ, πανηγυρίζοντας στο ντεμπούτο του στο «Νησί».

Το 1-0 του 35ου λεπτού δεν άλλαξε την ροή της αναμέτρησης, με την Άρσεναλ να πιέζει, αλλά να μην έχει την ουσία. Αποτέλεσμα; Λήξη πρώτου μέρους, 1-0 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προβληματισμός για τον Μικέλ Αρτέτα, που πέρυσι ηττήθηκε με 3-2 στο «Όλντ Τράφορντ» και φέτος οδηγήθηκε με το σκορ κατά του στα αποδυτήρια, παρά την ικανοποιητική εικόνα της ομάδας του!

Έμενε να δούμε τι μπορεί να αλλάξει στην επανάληψη και πώς θα διαχειριστεί ο Έρικ Τεν Χαγκ το 3ο συνεχόμενο προβάδισμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ισάριθμες αναμετρήσεις…

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε και πάλι στην Άρσεναλ, με τον Ζεσούς να νικά κατά κράτος τον Μαρτίνες, τον Έντεγκααρντ να μην βρίσκει καλά την μπάλα και το σουτ του Σάκα στην συνέχεια, στο 52’, να καταλήγει έξω.

Έκτοτε, ακολούθησαν… απίστευτα πράγματα! Η Άρσεναλ ισοφάρισε στο 60ο λεπτό με τον Μπουκάγιο Σάκα, κεφαλαιοποιώντας τα ποσοστά κατοχής της μπάλας, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική.

Βρήκαν το 2-1 με τον Ράσφορντ από το… πουθενά, ο ίδιος παίκτης σκόραρε για δεύτερη φορά στο 75’ και ο Μικέλ Αρτέτα σάστισε, με τη Γιουνάιτεντ να κερδίζει δεύτερο ντέρμπι φέτος στο «Όλντ Τράφορντ» και η Άρσεναλ να χάνει για πρώτη φορά στη σεζόν!