ΗΠΑ – Ουαλία 1-1: Ο Μπέιλ έσωσε την παρτίδα για τους Ουαλούς (vids)

Οι ΗΠΑ έχουν ως στόχο να προκριθούν στους «16» του Μουντιάλ 2022 και η απόδοσή τους, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κόντρα στην Ουαλία έδειξε ότι έχουν δυνατότητες, παρ’ όλα αυτά όμως δεν κατάφεραν να πάρουν και τη νίκη, αφού ο Μπέιλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82ο λεπτό απάντησε στο ωραίο γκολ που είχε πετύχει στο 36ο ο Γουεά.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Αμερικανοί έδειξαν τη διάθεσή τους να παίξουν για το γκολ και τη νίκη, έχοντας την πρώτη τους ευκαιρία στο 10′ με την κεφαλιά του Σάρτζεντ στο δοκάρι και ενώ πριν δευτερόλεπτα ο Χένεσι είχε αποκρούσει στο παραλίγο αυτογκόλ του Ρόντον.

Και από εκεί και πέρα, στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι… Οι ΗΠΑ έπαιζαν για να σκοράτουν και η Ουαλία για να μη δεχθεί γκολ, αδυνατώντας να κρατήσει μπάλα, να την κυκλοφορήσει σωστά και να βγει με αξιώσεις στην επίθεση. Και επειδή συνήθως δικαιώνεται αυτός που προσπαθεί περισσότερο, οι Αμερικάνοι το έβαλαν το γκολ που έψαχναν.

Στο 36′ ο Πούλισικ έβγαλε ωραία την κάθετη για τον Γουεά και αυτός με άψογο τελείωμα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο οι Ουαλοί ήταν ανύπαρκτοι.

Στο δεύτερο, πάντως, προσπάθησαν να κάνουν κάτι και πήραν μέτρα στο γήπεδο, έχοντας όμως μεγάλη δυσκολία στο να φτιάξουν ευκαιρία. Μέχρι που τελικά αυτή ή μάλλον αυτές, αφού ήταν δύο, ήρθαν μέσα σε ένα λεπτό, με την αρχή να γίνεται στο 64′, όταν ο Τέρνερ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ντέιβις παραχωρώντας κόρνερ.

Και από αυτό το κόρνερ, θα μπορούσε να έρθει η ισοφάριση από νέα κεφαλιά, του Μουρ αυτή τη φορά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ήταν δύο φάσεις στις οποίες δεν ήρθε το γκολ, ήρθε όμως η… πίστη στην Ουαλία ότι μπορεί να αντιδράσει, να σκοράρει και να αποφύγει την ήττα. Και όντως έτσι έγινε, αφού στο 80′ ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά την κλωτσιά του Ζίμερμαν στον Μπέιλ, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση στο 82′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (74′ Ακόστα), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα (74′ Γιέντλιν), ΜακΚένι (66′ Άαρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά, Σάρτζεντ (74′ Ράιτ).

Ουαλία: Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς (79′ Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (93′ Τόμας), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπάντου (95′ Μορέλ), Τζέιμς (46′ Μουρ).