Ιράν – ΗΠΑ 0-1: Ραντεβού με Ολλανδία στους «16» (vid)

Οι ΗΠΑ νίκησαν το Ιράν (1-0) με το γκολ του Πούλισικ στο φινάλε του 2ου ομίλου του Μουντιάλ 2022, το προσπέρασαν και πήραν αυτές το δεύτερο “εισιτήριο” για τους “16” του παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Αμερικανοί θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Ολλανδία (1η στον 1ο όμιλο).

Πριν από το συγκεκριμένο ματς, το Ιράν ήταν στο +1 από τις ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί όμως πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν (παρθενική νίκη κόντρα σε Ασιάτες), επικράτησαν με 1-0 και κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στον δεύτερο όμιλο του Μουντιάλ 2022 και την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Έτσι, ακολούθησαν την Αγγλία στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι ΗΠΑ πήρα τα ηνία του αγώνα και ανάγκασαν το Ιράν να βρεθεί σε θέση άμυνας, χωρίς όμως να φτιάχνουν τη μεγάλη ευκαιρία. Η πίεση των Ηνωμένων Πολιτειών έπιασε τόπο στο 38′. Ο Πούλισικ έκανε το 0-1 με κοντινή προβολή και σημείωσε το 22 τέρμα με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας.

Οι ΗΠΑ πανηγύρισαν για ένα ακόμα γκολ, στο 45+7′ αλλά για πολύ λίγο, αφού το τέρμα του Γουεά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Αμερικανούς να… χάνουν τον σκόρερ τους. Ο Πούλισικ δεν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο, αφού τραυματίστηκε στη φάση του γκολ.

Το ματς δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό στην επανάληψη, το Ιράν έκανε ό,τι μπορούσε για να φτάσει σε… σωτήρια ισοφάριση (μπήκε και ο Ανσαριφάρντ), αλλά οι ΗΠΑ… άντεξαν και ήταν αυτές που προκρίθηκαν στους “16” του τουρνουά.

Ιράν: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Χοσεΐνι, Πουραλιγκάνι, Μοχαμαντί (45′ Καρίμι), Εζατολάχι, Νουρουλάχι (71′ Τοράμπι), Χατζισαφί (71′ Μπορανί), Γκολίζαμπεχ (77′ Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46′ Γκόντος), Ταρεμί.

ΗΠΑ: Tέρνερ, Ντεστ (82′ Ζίμερμαν), Κάρτερ-Βίκερς, Ρέαμ, Ρόμπινσον, Άνταμς, Μούσα, ΜακΚένι (65′ Ακόστα), Γουεά (82′ Μουρ), Σάρτζεντ (77′ Ράιτ), Πούλισικ (46′ Άαρονσον).