Μαρία Σάκκαρη: Προκρίθηκε στους «4» του Όπεν της Πάρμα

Το Όπεν της Πάρμα δεν είναι κάποιο από τα μεγάλα ραντεβού του τένις αλλά, όπως και να έχει, είναι ένα τουρνουά που επιτρέπει στους αθλητές να παραμένουν σε αγωνιστικό ρυθμό και παράλληλα να βελτιώνουν την ψυχολογία τους με τις επιδόσεις τους, όπως δηλαδή συμβαίνει με τη Μαρία Σάκκαρη που νίκησε με 2-1 τη Μαρίνα Ζανέφσκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ντάνκα Κόβινιτς.

Η Ελληνίδα τενίστρια είχε αντιμετωπίσει μόνο μία φορά τη Ζανέφσκα από το Βέλγιο, Νο97 στην παγκόσμια κατάταξη, στον 3ο προκριματικό γύρο του Wimbledon το 2016 και την είχε νικήσει με 2-1. Όπως έκανε και τώρα δηλαδή, πετυχαίνοντας μάλιστα την τρίτη της ανατροπή σε τρεις αγώνες στην Πάρμα.

Η Σάκκαρη δεν άρχισε καθόλου καλά τον αγώνα και τα λέει όλα το 2-6 με το οποίο έχασε το πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο βελτιώθηκε και με 6-4 έκανε το 1-1. Τα πάντα, επομένως, κρίθηκαν στο τρίτο και τελευταίο σετ, το οποίο ήταν ισορροπημένο μέχρι το 4-4. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Ελληνίδα έκανε το break, πήρε το προβάδισμα και αμέσως μετά σέρβιρε για το 6-4 και τη νίκη με 2-1.

Έτσι, πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό, ο οποίος θα είναι ο 5ος για τη Σάκκαρη τη φετινή χρονιά, όπου αντίπαλος θα είναι η Ντάνκα Κόβινιτς από το Μαυροβούνιο.

Τα σετ: 2-6, 6-4, 6-4