Νίκησε τον Ηρακλή και έφυγε για τελικό στο «Unicef Trophy» ο Πανιώνιος

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή του στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ έκανε ο Πανιώνιος.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 83-73, κι εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό του «Unicef Cup» το ερχόμενο Σάββατο (17/12), όπου αν νικήσει έναν εκ των Παπάγου και ΦΕΑ, θα βρεθεί στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας!
Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Βεργίνης. Ο έμπειρος γκαρντ με πολλά «γαλόνια» στην Α1 πέτυχε 27 πόντους, όντας ο βασικός λόγος για την επικράτηση του Πανιωνίου, ενώ 14 πόντους συνέβαλε ο Ευστάθιος Παπαδιονυσίου. Για τους ηττημένους Θεσσαλονικείς, 16 πόντους πέτυχε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος και άλλους 12 ο Νώντας Παπαντωνίου.
Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και προηγήθηκε μάλιστα με +10 (32-42) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Πανιώνιος σταδιακά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, με αποτέλεσμα να προσπεράσει μάλιστα με 52-51, πριν το 55-60 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
Η τέταρτη περίοδος ήταν αληθινό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Ηρακλής έφτασε στο 60-65, όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε με σερί 6-0 χάρη στα τρίποντα των Βεργίνη και Παπαδιονυσίου, ωστόσο «κυανόλευκοι πήραν ξανά το προβάδισμα (69-70) με τον Παπαρέγκα αλλά για πολύ λίγο.
Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν μόνο… Πανιώνιος, με τους Νεοσμυρνιώτες να παίρνουν τη νίκη με ένα εντυπωσιακό σερί 14-3, με πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Βεργίνη και τον Γιάννη Σαχπατζίδη.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 55-60, 83-73