Serie A: Μετά το -10, «κατραπακιά» και από την Έμπολι για τη Γιουβέντους (vid)

Μετά τη νέα βαριά «καμπάνα» για τη Γιουβέντους και την αφαίρεση 10 βαθμών που επέβαλλαν το βράδυ της Δευτέρας (22/5) τα πειθαρχικά όργανα της ιταλικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας, για φερόμενες παρατυπίες σε μεταγραφικές υποθέσεις και υπεραξίες σε συμβόλαια ποδοσφαιριστών της, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και ηττήθηκε με 4-1 από την Έμπολι στο «Στάντιο Κάρλο Καστελάνι» για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Εμφανώς επηρεασμένη από τις εξελίξεις, η Γιουβέντους ήταν… αλλού. Με εξασφαλισμένη την παραμονή εδώ και καιρό, η Έμπολι προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα 21 λεπτά, χάρις στο πέναλτι του Καπούτο στο 18′ και στο γκολ του Λουπέρτο τρία λεπτά μετά. Ο Καπούτο σκόραρε και πάλι στην αρχή του ξεκίνημα του β’ μέρους (48′) έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Το μόνο που κατάφερε η «Βέκια Σινιόρα» ήταν να πετύχει το «γκολ της τιμής» με τον Κιέζα στο 85′, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» της μεγάλης νίκης των γηπεδούχων σημείωσε στο 90΄+3 ο Πίκολι. Αυτό σημαίνει πως η Γιουβέντους έμεινε στους 59 βαθμούς και κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης.