Τένις: Ο Μουζέτι κράτησε τον Τσιτσιπά στο Νο4 (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έχασε θέση, καθώς ο Λορέντζο Μουζέτι νίκησε τον Κάρλος Αλκαράθ στον τελικό του τουρνουά στο Αμβούργο.

Ο 20χρονος Ιταλός επικράτησε 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-4), έπειτα από έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες.

Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος καριέρας για τον Μουζέτι, ο οποίος βρήκε το 80% των πόντων του από το πρώτο σερβίς. Ο νεαρός δεν έχασε την ψυχραιμία ούτε όταν έχασε μέσα από τα χέρια του το δεύτερο σετ, όπου απώλεσε πέντε ευκαιρίες να «κλείσει» το ματς.

Η κατάκτηση του τίτλου θα του αποφέρει άνοδο 31 θέσεων στην παγκόσμια κατάταξη, για να βρεθεί στο Νο31. Από την άλλη, ο Αλκαράθ έχασε, πέρα από τον τίτλο, την ευκαιρία να κάνει νέο career-high, ανεβαίνοντας στο Νο4. Εκεί, παραμένει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος θα υποχωρούσε πέμπτος αν κέρδιζε ο νεαρός Ισπανός.