Βραζιλία – Νότια Κορέα 4-1: Σαρωτική νίκη πρόκριση και μήνυμα τίτλου (vid)

Η καλύτερη εικόνα ομάδας στο Μουντιάλ 2022. Στην επιστροφή του Νεϊμάρ στην ενδεκάδα, η Βραζιλία ήταν συγκλονιστική και… κομμάτιασε την Νότια Κορέα με 4-1, παίρνοντας έτσι ηχηρή πρόκριση στους “8” του τουρνουά. Κόντρα στην Κροατία για ένα “εισιτήριο” στα ημιτελικά στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η Βραζιλία θύμισε ένδοξες εποχές του παρελθόντος της, μετέτρεψε το ματς με την Νότια Κορέα για τους “16” του Μουντιάλ 2022 σε… πάρτι και πέρασε με πανηγυρικό τρόπο (4-1) στα προημιτελικά του τουρνουά του Κατάρ.

Η εκκίνηση της Βραζιλίας ήταν ιδανική! Η Νότια Κορέα βρέθηκε από το πρώτο λεπτό σε θέση άμυνας και πολύ γρήγορα δέχθηκε δυο γκολ! Στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια, η “σελεσάο” άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Βινίσους μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στη συνέχεια ο διαιτητής έδειξε πέναλτι υπέρ του Ριστάρλισον και ο Νεϊμάρ σκόραρε από τη βούλα, σημειώνοντας το 76ο του γκολ, σε 123 ματς στην εθνική του.

Η Νότια Κορέα επέλεξε να παίξει επιθετικά, σε μια προσπάθεια να “μπει” και πάλι στο ματς και το… πλήρωσε. Οι παίκτες της Βραζιλίας είχαν κέφια και “χόρεψαν σάμπα” την αντίπαλο τους. Το 3-0 ήταν μια επιθετική “ζωγραφιά”, με τελικό αποδέκτη και σκόρερ (29′) τον Ριτσάρλισον.

Η Βραζιλία “έκρυψε” τη μπάλα. Ο Ρισάρλισον έκανε… κόλπα με τη μπάλα έξω από την περιοχή, με τον Μαρκίνιος να τη δίνει στον Καζεμίρο και εκείνο να βγάζει εκπληκτική κάθετη για τον φορ τη Τότεναμ που έγραψε το 3-0. Επτά λεπτά μετά, ο Βινίσους “πάτησε” στην αντίπαλη περιοχή, “σήκωσε” την μπάλα για τον Πακετά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έκανε το 4-0

Η Βραζιλία έψαξε και για άλλα γκολ στην επανάληψη, αλλά δεν τα βρήκε, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες Η Νότια Κορέα απ’ την άλλη, προσπάθησε να πετύχει το γκολ της… τιμής -με μπροστάρη τον Σον- και τελικά έφτασε στη μείωση του σκορ και στο τελικό 4-1 με το υπέροχα τέρμα του Σέινγκ-Χο Πέικ.

Βραζιλία: Άλισον (81′ Γουέβερτον), Μιλιτάο (63′ Άλβες), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο (72′ Μπρέμερ), Καζεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ (80′ Ροντρίγκο), Βινίσιους (72′ Μαρτινέλι), Ρισάρλισον.

Νότια Κορέα: Σενγκ-Γκιου Κιμ, Μουν-Χουάν Κιμ, Μιν-Τζάε Κιμ, Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν Σου Κιμ (46′ Τσουλ Χονγκ), Ίνμπομ Χουάνγκ (65′ Σέουνγκ-Χο Πάικ), Γου Γιούγκ Γιάνγκ (46′ Τζουν-Χο Σον), Χε Τσαν Χουάνγκ, Τζαε Σανγκ Λι (74′ Λι Κανγκ-Ιν), Χέουνγκ-Μιν Σον, Γκε-Σουνγκ Τσο (80′ Ουί-Τζο Χουάνγκ).