Wimbledon: Άνετη πρόκριση για την Σάκκαρη

Στον δεύτερο γύρο του Wimbledon προκρίθηκε μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη! Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 2-0 σετ (6-1, 6-4) της Ζόι Χάιβς από την Αυστραλία και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλό της από τη νικήτρια του ζευγαριού Βικτόρια Τόμοβα – Ντάρια Σάβιλ.

Το Νο5 του κόσμου κράτησε την ψυχραιμία της και έφτασε στην πολυπόθητη νίκη, παρά το γεγονός ότι μετά τον περίπατο στο πρώτο σετ (6-1), η 26χρονη αντίπαλός της ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της με σκοπό να την πιέσει. Μπορεί να μείωσε σε 5-4 με μπρέικ, όμως η Μαρία απάντησε με τον ίδιο τρόπο (6-4), «καθαρίζοντας» το ματς σε 1 ώρα και 18 λεπτά.

Το Νο571 του κόσμου πήρε ιατρικό τάιμ άουτ καθώς είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό στα μέσα του δεύτερου σετ και κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεσή της. Η Σάκκαρη με την εμπειρία αλλά και τις βλέψεις που έχει ωστόσο έκανε το παιχνίδι της και ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε.

Ένα ακόμα θετικό στο ότι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν έχασε σετ, είναι ότι τελείωσε αρκετά νωρίς το ματς και έτσι θα έχει μεγαλύτερο χρόνο ξεκούρασης. Συγκεκριμένα λόγω της χθεσινής αναβολής του αγώνα της της, αν δεν αλλάξει κάτι θα κληθεί να αγωνιστεί ξανά αύριο.