ΑΕΚ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-2: Μεγάλη πρόκριση με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και λυτρωτή Βίντα (vids)

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν μια… ανάσα από τον αποκλεισμό με την Ντινάμο να προηγείται 2-0 ως το 90+2’, αλλά στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ κατάφερε να βρει δύο τέρματα και να πάρει την πρόκριση.

Το παιχνίδι
Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και “απείλησε” στην πρώτη φάση του αγώνα, με τον Χατζισαφί να κάνει ωραία ενέργεια και πάσα στον Πινέδα, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ προσπάθησε να “πιέσει” την άμυνα της Ντινάμο Ζάγκρεμπ και το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, αφού το γκολ έψαχναν και οι Κροάτες. Ο Μπουλάτ έχασε μάλιστα μία καλή ευκαιρία στο 13′, με το σουτ του υπό καλές προϋποθέσεις να περνάει άουτ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα και ο Τσούμπερ βρέθηκε επίσης κοντά σε ένα γκολ, αλλά ο Λιβάκοβιτς και πάλι είπε “όχι”, αυτή τη φορά στον Ελβετό εξτρέμ της ΑΕΚ.

Όσο περνούσε πάντως η ώρα, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ ήταν αυτή που γινόταν πιο “απειλητική” και στο 44′ ο Μπουλάτ βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή, αλλά το ωραίο πλασέ του, έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Ένωσης.

Η ΑΕΚ δεν γλίτωσε τελικά το γκολ, αφού αμέσως μετά, από γέμισμα στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Πέτκοβιτς πήρε την κεφαλιά και έστρωσε στον Μιχαϊλιτσένκο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στάνκοβιτς, αλλά ο Σούταλο πήρε το “ριμπάουντ” και σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πήγε έτσι στα αποδυτήρια έχοντας ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, με αποτέλεσμα το δεύτερο ημίχρονο να γίνει… ροντέο από τις δύο ομάδες.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει ένα δικό της γκολ και δημιούργησε τις φάσεις για να το πετύχει αλλά “έπεσε” και πάλι πάνω σε ένα φοβερό Λιβάκοβιτς, ο οποίος σταμάτησε ουκ ολίγες φορές τους ποδοσφαιριστές του Αλμέισα.

Γιόνσον, Άμραμπατ και Πινέδα δεν κατάφεραν βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και σαν να μην έφθανε αυτό, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ “χτύπησε” ξανά στο 65΄. Ο Λιούμπισιτς έπαιξε υπέροχα το 1-2 με Πέτκοβιτς και βρέθηκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς για να πετύχει με ωραίο πλασέ το 2-0.

Το δεύτερο γκολ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ και “πάγωσε” την OPAP Arena, αλλά η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να “πιέζει” και κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τα γκολ όμως να μην μετράνε ποτέ.Αρχικά ο Μουκουντί σκόραρε στο 78′, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του Λιβάι Γκαρσία στην αρχή της φάσης και λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, ήταν η σειρά του Μάνταλου να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά από καθαρή θέση οφσάιντ.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Πινέδα (76′ Γαλανόπουλος), Άμπραμπατ (67′ Γκατσίνοβιτς), Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Λιβάι.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι, Ριστόφσκι, Σούταλο, Λιούμπισιτς, Μίσιτς, Μπούλατ, Σπίκιτς (86′ Μαρίν), Ιβανούσετς, Μικαϊλιτσένκο, Πέτκοβιτς.