ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Θρίαμβος στην OPAP Arena και φωτιά στα πλέι οφ (vid)

Φωτορεπορτάζ:EUROKINISSI

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό με στόχο τη νίκη που θα της επέτρεπε να μπει ως πρωτοπόρος στα πλέι οφ, στα οποία θα κριθεί για πρώτη φορά το πρωτάθλημα, αλλά ο Ολυμπιακός ήθελε πάση θυσία να παραμείνει ζωντανός και τα κατάφερε σπάζοντας το αήττητο της αντιπάλου του στην OPAP Arena χάρη στο αυτογκόλ του Μουκουντί και στα γκολ των Μπακαμπού και Κανός, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 1-3.

Με οδηγό το παιχνίδι του κυπέλλου, όπου είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν από το ξεκίνημα. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 11′ με την κεφαλιά του Αραούχο που έφυγε άουτ μετά το φάουλ του Γκατσίνοβιτς, για να ακολουθήσει στο 13′ η άστοχη κεφαλιά του αμαρκάριστου Σιμάνσκι.

Λίγα λεπτά μετά, στο 19′, οι κιτρινόμαυροι πλησίασαν στο γκολ μετά τη μπαλιά του Άμραμπατ για τον Αραούχο στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε να βγει και να απομακρύνει, με την OPAP Arena να… παίρνει φωτιά στο 23′ για το όμορφο γκολ του Πινέδα, το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR επειδή η μπάλα βρήκε στο χέρι καθώς προσπαθούσε να κοντρολάρει.

Το παιχνίδι, επομένως, παρέμεινε στο 0-0, με τον Μεξικανό χαφ να προσπαθεί και στο 33′ για το γκολ, αυτή τη φορά με σκαστή κεφαλιά, αλλά ο Πασχαλάκης κατάφερε να αποκρούσει. Ένα λεπτό μετά, οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ αφού είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακαμπού μετά το κλέψιμο στον Βίντα, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Αθανασιάδη.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ και με την Ένωση να έχει κατοχή μπάλας σε ποσοστό 72%, δείχνοντας συνεχώς μεγαλύτερη διάθεση να πιέσει και να ψάξει το γκολ. Γκολ που πλησίασε και στο 49′ με το σουτ του Γκατσίνοβιτς που έφυγε λίγο άουτ μετά το λάθος του Ντόη. Γκολ που τελικά… έβαλε ο Ολυμπιακός αμέσως μετά παγώνοντας την OPAP Arena.

Στο 50′ η μπάλα βρήκε στον Μουκουντί μετά το σουτ του Μπιέλ και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα του Αθανασιάδη, ενώ αμέσως μετά, στο 53′, ο Φορτούνης έδωσε στον Μπακαμπού που βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη και τον εκτέλεσε για το 0-2!

Η εξέλιξη του παιχνιδιού… έκοψε τα πόδια της ΑΕΚ αφού για πρώτη φορά βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στο νέο γήπεδό της και στο 67′ τα πράγατα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για αυτή και παράλληλα ονειρικά για τον Ολυμπιακό αφού ο Κανός έκανε το 0-3 στην αντεπίθεση μετά τη συνεργασία των Φορτούνη – Μπακαμπού!

Θρίαμβος, δηλαδή, για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι στο 70′ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπιέλ για σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο, στο 72′ χρειάστηκαν την εξαιρετική επέμβαση του Πασχαλάκη σε δυνατή κεφαλιά του Πινέδα για να μη δεχθούν γκολ και τελικά το… δέχθηκαν στο 81′ με το σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής (1-3).

Θεωρητικά, η Ένωση είχε κάποιες ελπίδες, αλλά αυτές εξανεμίστηκαν οριστικά στο 85′, όταν ο Μουκουντί με κεφαλιά αμαρκάριστος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει κι άλλο και να μετατρέψει σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Τελικά, όμως, σε θρίλερ εξελίσσεται η μάχη του τίτλου, αφού ο Ολυμπιακός είναι… κανονικά και με το νόμο «ζωντανός» πλέον!

AEK: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (73′ Φερνάντες), Άμραμπατ (65′ Τσούμπερ), Γιόνσον (65′ Ελίασον), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (65′ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο, Πινέδα.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ, Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (73′ Βρουσάι), Κανός, Μπακαμπού (73′ Ελ Αραμπί).