Άρης: Ήττα από τη Γουλβς και αποκλεισμός στο FIBA Europe Cup

Η ευρωπαϊκή παρουσία του Άρη στο μπάσκετ για τη σεζόν 2022-23 έλαβε πρόωρο τέλος, αφού ηττήθηκε από τη λιθουανική Γουλβς με 72-83 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup.

Οι Θεσσαλονικείς έχουν προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές στην ομάδα, πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεται χρόνος. Αυτός δεν ήταν διαθέσιμος όμως ενόψει του αγώνα με τη Γουλβς που ήρθε πολύ νωρίς και κατ’ επέκταση ήρθε και η ήττα και ο αποκλεισμός.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού, πάντως, ήταν καλό για τους κίτρινους που έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ, ήταν εύστοχοι στα τρίποντα και είχαν προβάδισμα έξι πόντων (21-15) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Με το ξεκίνημα της δεύτερης, μάλιστα, η διαφορά πήγε και στο +9 (27-18), αλλά κάπου εκεί η Γουλβς βελτίωσε την άμυνά της, βρήκε λύσεις από τον Γιουσκεβίτσιους που είχε 18 πόντους με 5/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (44-44).

Ο Άρης ξαναπέρασε μπροστά στην τρίτη περίοδο, πηγαίνοντας και στο +5 (55-50) στο 36′, αλλά οι Λιθουανοί επανήλθαν και κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας διαφορά δύο πόντων υπέρ τους (59-61). Διαφορά που αυξήθηκε στην τελευταία περίοδο, με τη Γουλβς να είναι μπροστά με 66-71 στο 35′ και με 66-76 στο 37′, παίρνοντας τελικά τη νίκη (72-83) και την πρόκριση.