Άρης: Ήττα στο Περιστέρι με 22 πόντους (vid)

Μπορεί ο Άρης Midea να ήθελε αυτή τη νίκη στο Περιστέρι, αλλά εμφανίστηκε για ακόμα ένα διαδοχικό παιχνίδι δίχως ενέργεια στην άμυνα και ήταν αρκετά άστοχος στην επίθεση. Κάπως έτσι γνώρισε την βαριά ήττα με 84-62 στο Περιστέρι και αποχαιρετάει την τετράδα στη κανονική διάρκεια.

Από την άλλη, μέσα από τα σημαντικά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει, έφτασε στη τέταρτη διαδοχική ήττα του το τελευταίο δεκαπενθήμερο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… με τη μία να σκοράρει και την άλλη να απαντάει, καθώς μετά από 5 λεπτά αγώνα, το Περιστέρι είχε τη διαφορά στον… πόντο (10-9).

Κάπου εκεί άρχισαν και τα προβλήματα για τον ΑΡΗ, ο οποίος τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 11 φάουλ. Το 10-9 στο 5′ έγινε.. 21-13 στο τέλος της περιόδου, αφού οι “Κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή να αντιμετωπίσουν τα drive των γηπεδούχων.

Το γκάζι των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά έφτασε και στο -13 για τον ΑΡΗ Midea (30-17), μέχρι να προσεγγίσει το παιχνίδι με περισσότερη ωριμότητα και με τη μπάλα στο ζωγραφιστό, για να μειώσει στο -5 (34-29).

Εκεί όμως σταματούν τα ευχάριστα, καθώς στο τελευταίο τετράλεπτο πριν το ημίχρονο, δέχθηκε επιμέρους 8-3, για μεταφερθούν στην ανάπαυλα με σκορ 42-32.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν αρκετά καλό για τον ΑΡΗ, που βρήκε δύο διαδοχικά τρίποντα από Χάρελ και Τολιόπουλο, για να φέρει τη διαφορά στο -4 (42-38). Το Περιστέρι όμως βρήκε άμεσα απαντήσεις και πάτησε γκάζι, μετά το 25′, καθώς ως τότε ο ΑΡΗΣ Midea ήταν ακόμα μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα (49-43). Το τέλος της τρίτης βρήκε τον ΑΡΗ να παίζει μια κάκιστη άμυνα και αντί να μειώσει να τρέχει να ανατρέψει μια διαφορά 12 πόντων (63-51).

Με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να βρίσκουν περισσότερα κενά και εύστοχα σουτ, η διαφορά όλα και αυξανόταν, την ώρα που οι “Κιτρινόμαυροι” είχαν χάσει κάθε επαφή με το καλάθι και σε πολλές επιθέσεις… με την λογική.

Η κόρνα της λήξης έφερε τις δύο ομάδες στο 84-62, με τον ΑΡΗ Midea να εκτελεί με 41% στο δίποντο (16/39), 25% στο τρίποντο (4/16) και 64% στις βολές (18/28).

Την επόμενη εβδομάδα πέφτει η αυλαία της κανονικής διάρκειας, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να υποδέχεται το Λαύριο σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών.

Δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62