Άρσεναλ – Μπάγερν 2-2: Ο Τροσάρ έσβησε το προβάδισμα των Βαυαρών και όλα θα κριθούν στην Γερμανία

Χορταστικό ματς στο Έμιρεϊτς και ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει της ρεβάνς στην Allianz Arena για ένα “εισιτήριο” που οδηγεί στους 4 του Champions League. Η πρωτοπόρος της Premier League, Άρσεναλ ήρθε ισόπαλη 2-2 απέναντι στην Μπάγερν, η οποία βρίσκεται σε κρίση και ψάχνει εξιλέωση

.

Ο Τροσάρ “έσβησε” το προβάδισμα των Βαυαρών, καθώς ήταν εκείνος που σε συνεργασία με τον Ζεσούς, έσπασε την άμυνα της Μπάγερν για το 2-2. Η Άρσεναλ προηγήθηκε με τον Σακά στο 12′, όμως οι Γερμανοί έφεραν “τούμπα” το ματς μέχρι την ανάπαυλα με Γκνάμπρι στο 18′ και πέναλτι του Κέιν στο 32′.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 17 Απριλίου στις 22:00 στην Allianz Arena. Θυμίζουμε πως το ζευγάρι της Άρσεναλ με την Μπάγερν διασταυρώνεται στα ημιτελικά με το ζευγάρι της Σίτι με τη Ρεάλ.

Το ματς
Η Μπάγερν μπήκε με θέληση να κρατήσει την κατοχή της μπάλας, αλλά σύντομα η Άρσεναλ πήρε τα ηνία. Μόλις στο 7′ απείλησε με σουτ του Μαρτινέι εκτός περιοχής, ενώ στο 12′ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα. Η μπάλα έφτασε στον Σακά από τον Γουάιτ, με τους κανονιέρηδες να χτυπούν από τα δεξιά και τον κιτρινισμένο Ντέιβις. Ο Σακά έκανε ιδανικό φαλτσαριστό πλασέ και νίκησε τον Νόιερ για το 1-0.

Η Άρσεναλ είχε αποκτήσει φόρα και είχε εκ νέου μεγάλη στιγμή για δεύτερο γκολ, με τον Μπεν Γουάιτ στο 16ο λεπτό να μην μπορεί να σκοράρει από θέση τετ α τετ, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Μπάγερν. Οι Βαυαροί, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν σύντομα.

Μετά από κακή πάσα του Γκάμπριελ, ο Σανέ έβγαλε αμέσως στον Γκορέτσκα, ο οποίος με μία κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Γκνάμπρι. Εκείνος γλιστρώντας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 18′. Οι κανονιέρηδες συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία, με τους Βαυαρούς να καλύπτουν τα μετόπισθεν.

Η Μπάγερν γνωρίζει πώς να τιμωρεί τον αντίπαλο. Στο 30ο λεπτό ο Σανέ χόρεψε την άμυνα της Άρσεναλ, πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Σαλιμπά. Ο Κέιν, ο οποίος αγωνιζόταν στην πόλη που γεννήθηκε, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Μπάγερν. Οι Βαυαροί επιχείρησαν να κρατήσουν ανενεργούς τους κανονιέρηδες, παρά την κατοχή τους και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Η Άρσεναλ συνέχιζε να έχει την κατοχή και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μπάγερν να αμύνεται χαμηλά. Ωστόσο, οι κανονιέρηδες έμοιαζαν κολλημένοι, με τους Βαυαρούς από την πλευρά τους να έχουν δύο τελικές με Γκορέτσκα στο 57′ και Λάιμερ στο 61′.

O Μικέλ Αρτέτα αποφάσισε να ρισκάρει περνώντας τους Ζεσούς και Τροσάρ στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν και οι δύο που συνεργάστηκαν για την ισοφάριση των κανονιέρηδων. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν ψηλά, ο “χόρεψε” την άμυνα της Μπάγερν, τροφοδότησε τον Τροσάρ, ο οποίος με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του… κουβέντα. Λίγο πριν από τις καθυστερήσεις, ο Κομάν από κοντά χάιδεψε την μπάλα μετά από γύρισμα από τα αριστερά, αυτή πέρασε κάτω από τα πόδια του Ράγια και σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 90+6′, ήταν σειρά της Άρσεναλ να “καρδιοχτυπήσει” τους Βαυαρούς.

Ο Σακά βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ και έπεσε στο έδαφος, με τους δύο τους να έχουν επαφή. Ο διαιτητής έδειξε “τίποτα” και έληξε το ματς, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του. Έξαλλος ο Σακά, όμως το 2-2 ήταν γεγονός. Έτσι, οι δύο ομάδες έκλεισαν ραντεβού για το ματς-πρόκρισης στη Γερμανία.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Έντεγκαρντ, Ζορζίνιο, Ράις, Σακά, Μαρτινέλι, Χάβερτς
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Λάιμερ, Γκνάμπρι, Μουσιάλα, Σανέ, Κέιν