Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1: Ανέβηκε στην κορυφή της Premier League και περιμένει

Η Άρσεναλ έκανε το… καθήκον της και επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Μπρέντφορντ, ένα αποτέλεσμα που την ανέβασε στην κορυφή στην Premier League, αλλά με ματς περισσότερο από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι που ακολουθούν και που κοντράρονται την Κυριακή (10.03 / 17:45) στο Άνφιλντ.

Η Άρσεναλ… τα χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ, αλλά ο Κάι Χάβερτς είπε την τελευταία λέξη στο ματς. Το γκολ του Γερμανού μέσου στο 86΄ «λύτρωσε» τους «κανονιέρηδες» και με το 2-1 στο «Έμιρεϊτς» τους έστειλε, έστω και προσωρινά στην κορυφή της Premier League ένα 24ωρο πριν το μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής, Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι στο «Ανφιλντ».

Αν και προηγήθηκε νωρίς με τον Ράις (19’), το παιδαριώδες λάθος του τερματοφύλακά της, Άαρον Ραμσντέιλ -στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου- έδωσε την ευκαιρία στον Βίσα να κάνει το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη ψυχολογία τους και σε δύο περιπτώσεις στο β΄ μέρος «άγγιξαν» το 1-2, αλλά ο Ραμσντέιλ διόρθωσε κατά κάποιο τρόπο το λάθος που είχε κάνει νωρίτερα και με καταπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το ματς στο 1-1. Η Άρσεναλ πίεσε στη συνέχεια για το γκολ της νίκης, το οποίο ήρθε στο 86΄ από τον Χάβερτς.

Με το «τρίποντο» αυτό, η Άρσεναλ έφτασε τους 64 βαθμούς αι βρίσκεται στο +1 από τη δεύτερη Λίβερπουλ και στο +2 από την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα, Μάντσεστερ Σίτι.