Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 3-3: Μεγάλη γκέλα και φαβορί η Σίτι για τον τίτλο στην Premier League

Η Άρσεναλ φαίνεται να μένει από δυνάμεις στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν στην Premier League, κάνοντας δώρο το πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Άρσεναλ γκέλαρε στην 32η αγωνιστική της Premier League, καθώς αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη 3-3 με την ουραγό Σαουθάμπτον. Και πάλι καλά να λένε οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-3 λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει σε θέση φαβορί για τον τίτλο στην Premier League τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μπορεί να βρίσκεται στο -5 από την κορυφή, ωστόσο έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Επιπρόσθετα, το ντέρμπι κορυφής Σίτι – Άρσεναλ στον δεύτερο γύρο θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, με την Άρσεναλ να βλέπει ένα “δικό” της πρωτάθλημα να χάνεται μέσα από τα χέρια της.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Άρσεναλ. Η Σαουθάμπτον σκόραρε στο πρώτο λεπτό με τον Αλκαράζ, ενώ ξέφυγε με 2-0 μόλις στο 14′ με γκολ του Γουόλκοτ.

Η Άρσεναλ είχε πολύ χρόνο για να αντιδράσει, μείωσε γρήγορα με τον Μαρτινέλι σε 2-1 στο 20′, ωστόσο δεν κατάφερε να παραβιάσει άμεσα για δεύτερη φορά την εστία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μπόρεσαν, μάλιστα, να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο 66′ με γκολ του Καλέτα Καρ.

Η Άρσεναλ κατάφερε στη συνέχεια ήταν να μειώσει στο 88′ με γκολ του Όντεγκαρντ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκαν πριν τις καθυστερήσεις με τον Σάκα να γράφει το 3-3 στο 90′.