Αταλάντα – Σαμπντόρια 2-0: «Καυτός» και πάλι ο Λούκμαν, πάτησε τετράδα η Λα Ντέα (vid)

Με τον Αντεμόλα Λούκμαν να σκοράρει ξανά, επιβεβαιώνοντας την τρομερή του κατάσταση, η Αταλάντα μπόρεσε να επικρατήσει με 2-0 της Σαμπντόρια και να ανέβει στην πρώτη τετράδα της Serie A.
Ποιος να σταματήσει την Αταλάντα όταν έχει αυτόν τον Λούκμαν; Ο Άγγλος επιθετικός πετάει φωτιές το τελευταίο διάστημα, μετρώντας επτά γκολ και δύο ασίστ στα τελευταία τρία παιχνίδια. Το έβδομο από αυτά τα τέρματα ήταν κι αυτό που υπέγραψε τη σημαντική εντός έδρας νίκη των Μπεργκαμάσκι απέναντι στη Σαμπντόρια με 2-0. Χάρη σε αυτό το τρίποντο μάλιστα κατάφεραν να ανέβουν στην 4η θέση της Serie A, με τους Γενοβέζους απο την άλλη να βρίσκονται στη 19η.

Οι γηπεδούχοι είχαν από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, αλλά το σκορ μπόρεσαν να ανοίξουν στο 42′, όταν ο Χάτεμπουρ έκανε ωραία σέντρα και ο Μέλε με κεφαλιά νίκησε τον Αουντέρο. Από εκεί τη σκυτάλη παρέλαβε ο Λούκμαν, ο οποίος στο 57ο λεπτό ολοκλήρωσε το όμορφο σλάλομ του με ένα πολύ δυνατό σουτ που καρφώθηκε στη δεξιά γωνία του τέρματος, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Η Σαμπντόρια δεν μπόρεσε να βρει κάποια απάντηση σε κανένα σημείο του ματς και το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.