Basket League: Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στο Λαύριο (93-70) (vid)

Μετά την πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague, με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, ήρθε και η πρώτη στη Basket League για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υποδέχθηκε το Λαύριο και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, όπως δείχνει και το τελικό 93-70.

Οι πράσινοι μπήκαν ζεστοί στο παιχνίδι και είχαν 5/5 τρίποντα στο πρώτο 5λεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 17-6, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν και άρχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 20-18 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη, όμως, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγε και πάλι σε διψήφια διαφορά (36-26) και στη συνέχεια την ανέβασε και στο +13 (47-34), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 52-40.

Από εκεί και πέρα, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαντζούκας και Καλαϊτζάκης βγήκαν μπροστά για τον Παναθηναϊκό που μετά τη μείωση του σκορ σε 55-49 σοβαρεύτηκε, βελτίωσε την άμυνά του και βρήκε λύσεις στην επίθεση ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά και πηγαίνοντας στο +22 (76-54) στο 30′, με την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-54, 93-70