Basket League: Νικήτρια η Καρδίτσα στη μάχη παραμονής (hls)

Με τα μεγάλα σουτ του Γκάλινατ στα τελευταία λεπτά και τις κρίσιμες βολές του Πρίτζετ στα 13,2’’ πριν από τη λήξη, η Καρδίτσα νίκησε 85-83 τον Ιωνικό και έμεινε στην Basket League.

Έτσι, οι νεοφώτιστοι ανέβηκαν 5-17 και θα παίζουν στα μεγάλα… σαλόνια και την επόμενη σεζόν, ενώ από την άλλη η ομάδα της Νίκαιας τερμάτισε στην τελευταία θέση με 4-18 και θα αγωνίζεται στην Α2!

Ο Ιωνικός είχε το προβάδισμα για πάνω από 39 λεπτά στο ματς, φτάνοντας μέχρι και το +15 (27-42), ενώ ήταν στο +12 (67-79), μέχρι το 36′. Αυτό, κυρίως χάρη στον Μπαρτ, ο οποίος μέτρησε 29 πόντους και 9 ασίστ. Ωστόσο, ήταν και ο μοιραίος, καθώς αστόχησε στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού.

Από την άλλη, ο Γκάλινατ ήταν εξαιρετικός με 31 πόντους, ενώ ένα δικό του μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε (83-83) στα 35,9” πριν από τη λήξη. Εξίσου καλός -ειδικά στην τέταρτη περίοδο- και ο Πρίτζετ με 17π., έχοντας φυσικά και τις 2/2 βολές για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο παιχνίδι, στα 13,2” πριν από τη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83