Basket League, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65:Το πάλεψε για ένα ημίχρονο ο Δικέφαλος (vid)

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League πέτυχε το βράδυ του Σαββάτου στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε 83-65 τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο παιχνίδι της πριν από το Final-4 της Euroleague το οποίο θα διεξαχθεί στο Κάουνας στις 19-21/5.

Ο αγώνας

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με ευστοχία από τα 6.75 προηγήθηκαν με 9-14 (5’). Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα και με τον Βεζένκοβ να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι ισοφάρισε στους 14 πόντους (6’) προσπέρασε με 17-16, όμως ένα τρίποντο του Χαντς σε «νεκρό» χρόνο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 17-19.

Πίτερς και Λαρεντζάκης ήταν οι παίκτες που βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να βρουν σκορ από την περιφέρεια και να τους βάλουν μπροστά στο σκορ με 25-24 (14’). Οι παίκτες του Τακιανού δεν πανικοβλήθηκαν, συνέχισαν να σουτάρουν καλά και πέρασαν ξανά μπροστά (30-35, 17’) με πόντους από τους Πόλεϊ και Χαντς. Ο Σάιμπερτ τους μιμήθηκε, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 11 εύστοχα τρίποντα και μπροστά στο σκορ με 42-45.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο επιθετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και με την ποιότητα να ξεδιπλώνεται στην μπροστινή πλευρά προηγήθηκαν με 54-50 (25’) χάρη στη συνολική τους δουλειά στο παρκέ. Στο τρίλεπτο που ακολούθησε κυριάρχησαν οι άμυνες μέχρι που ανέλαβαν δράση Γουόκαπ και Βεζένκοβ κι έτσι το σκορ μετατράπηκε σε 63-52.

Ο ΠΑΟΚ εμπιστεύτηκε μία άμυνα ζώνης match up όμως οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και διεύρυναν τη διαφορά στους 21 πόντους (79-58, 35’). Πλέον το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ όλους τους παίκτες του και απλά το ερώτημα είχε να κάνει για το τελικό σκορ. Η κόρνα της λήξης έδωσε την απάντηση, ο Ολυμπιακός με 83-65 έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65