Champions League: Εξάρα πρόκρισης για Άρσεναλ – Επική επιστροφή για Ίντερ

Απολαυστική ήταν η Άρσεναλ απέναντι στη Λανς στο «Emirates». Οι «κανονιέρηδες» πήραν… εκδίκηση για την ήττα τους στον πρώτο γύρο, διέλυσαν 6-0 τους Γάλλους και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «16» του Champions League. Μάλιστα, πήραν… μαζί τους και την PSV Αϊντχόφεν, έπειτα από το επικό «διπλό» των Ολλανδών στην Ανδαλουσία 3-2 τη Σεβίλλη.

Τρομακτικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για το «συγκρότημα» του Μικέλ Αρτέτα. Μέσα σε 14 λεπτά, από το 13’ μέχρι το 27’ σημείωσε τέσσερα τέρματα και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια. Ο Κάι Χάβερτς άνοιξε το σκορ στο Λονδίνο και οκτώ λεπτά αργότερα (21’) ο Ζεσούς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σάκα στο 23’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 27’ ο Μαρτινέλι ολοκλήρωσε την… καταιγίδα για τους γηπεδούχους.

Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Όντεγκααρντ διαμόρφωσε το 5-0 και στο 86’ ο Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, «έγραψε» το τελικό 6-0, σε μία ονειρική βραδιά για την Άρσεναλ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Νάπολι 4-2

Μπορεί η Νάπολι να προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, ωστόσο η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση.

Ένα λεπτό αργότερα οι «μερένχες» ισοφάρισαν με όμορφο τελείωμα του Ροντρίγκο, για να έρθει ο συνήθης ύποπτος Τζουντ Μπέλινγκχαμ να κάνει το 2-1 στο 22ο λεπτό.

Μπορεί η Ρεάλ να ήταν καλύτερη, ωστόσο η Νάπολι κατάφερε να ισοφαρίσει έπειτα από φάση διαρκείας, με τον Φρανκ Ανγκισά στο 47΄.

Ο Καμερουνέζος μέσος επωφελήθηκε τις κόντρες και με ένα δυνατό σουτ κέρδισε τον Λούνιν για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Παρά την ισοφάριση η Ρεάλ πατούσε πολύ καλύτερα στο γήπεδο, με τους Μαδριλένους να φτάνουν και σε 3ο τέρμα, χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Νίκο Παζ. Ο νεαρός μέσος στο ντεμπούτο του με τους «μπλάνκος» στο 84΄πέτυχε ένα δύσκολο γκολ, κάνοντας το 3-2 και δίνοντας την ομάδα του τη νίκη.

Το τελικό 4-2 έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Χοσέλου να αξιοποιεί την όμορφη πάσα του Μπέλινγκχαμ για να βάλει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Μπράγκα – Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Η Ουνιόν Βερολίνου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έκανε το 1-0 στο 42΄με τον Ρόμπιν Γκόζενς. Από την πλευρά της η Μπράγκα των 10 παικτών έφτασε στην ισοφάριση, χάρη σε ωραίο γκολ του Άλβαρο Τζαλό στο 51ο λεπτό του αγώνα.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι, με την Μπράγκα να εξασφαλίζει την συμμετοχή της στα νοκ-αουτ Ευρωπαϊκής διοργάνωσης για το 2024, με τους Πορτογάλους ωστόσο να θέλουν τη νίκη απέναντι στη Νάπολι για να συνεχίσουν στο Champions League.

Σε διαφορετική περίπτωση η Μπράγκα θα βρεθεί στους 32 του Europa, όντας ως ισχυρή.

Η Ίντερ βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ από την Μπενφίκα στο “Λουζ”, όμως δεν το έβαλε κάτω κι επέστρεψε στον αγώνα στο 2ο μέρος, αποσπώντας ισοπαλία 3-3 για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Champions League, αφήνοντας τους Λουζιτανούς πίσω στη μάχη του Europa League.

Ο Ζοάο Μάριο πέτυχε χατ τρικ κόντρα στην πρώην ομάδα του για τους γηπεδούχους πριν συμπληρωθούν 35 λεπτά αγώνα, αφού βρισκόταν διαρκώς στην αντίπαλη περιοχή, ξεχασμένος από τους αμυνόμενους των φιλοξενουμένων. Στο 5′ άνοιξε το σκορ, στο 13′ έκανε το 2-0 και στο 34′ έμοιαζε να κλείδωσε τη νίκη για την Μπενφίκα.

Ο Σιμόνε Ιντζάγκι είχε παρατάξει μια ενδεκάδα με πολλούς αναπληρωματικούς, αφού είχε εξασφαλίσει την πρόκριση και προερχόταν από το Derby d’ Italia απέναντι στη Γιουβέντους. Με την έναρξη του 2ου μέρους όμως, οι παίκτες του έδειξαν τα δόντια τους και με τους Μάρκο Αρναούτοβιτς και Ντάβιντε Φρατέζι μείωσαν στο γκολ το παιχνίδι.

Τα δύο απανωτά τέρματα των Ιταλών δεν αφύπνισαν τους παίκτες του Ρόγκερ Σμιτ, με την Ίντερ να συνεχίζει να χάνει ευκαιρίες και τον Μαρκούς Τουράμ να μπαίνει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και να κερδίζει πέναλτι στο 72′. Ο Αλέξις Σάντσες εκτέλεσε εύστοχα κι απέσπασε τον βαθμό για την ομάδα του, σε μία αποστολή που έγινε πιο εύκολη χάρη στην αποβολή του Αντόνιο Σίλβα σδτο τέλος.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρουμπίν, Άουρσνες, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Μοράτο, Λουίς (79′ Κεκτσιού), Νέβες, Ντι Μαρία (89′ Αραούζο), Ρ. Σίλβα, Μάριο (90+9′ Σικίνιο), Τένγκστεντ (79′ Μούσα)
ΙΝΤΕΡ: Αουντέρο, Μπίσεκ, Ντε Φράι (77′ Ντιμάρκο), Ατσέρμπι, Νταρμιάν (68′ Κουαδράδο), Φρατέζι, Ασλάνι, Κλάασεν (68′ Μπαρέλα), Αουγκούστο, Αρναούτοβιτς (68′ Τουράμ), Σάντσες (79′ Μαρτίνες)