Champions League: Στους «4» η Νόβι Μπέογκραντ του Βλαχόπουλου, αποκλείστηκε η Γιουγκ των τριών Ελλήνων

Ο Αγγελος Βλαχόπουλος θα… εκπροσωπήσει την Ελλάδα στα ημιτελικά του Champions League υδατοσφαίρισης, καθώς η γηπεδούχος Νόβι Μπέογκραντ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μαρσέιγ στον προημιτελικό του final-8 του Βελιγραδίου. Αντίθετα, η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, παρά την πολύ καλή εμφάνιση των τριών Ελλήνων διεθνών, ηττήθηκε στο φινάλε από τη Φερεντσβάρος.

Η οικοδέσποινα της τελικής φάσης Νόβι Μπέογκραντ, ξεπέρασε το άγχος του “πρωτάρη” με μία εντυπωσιακή εμφάνιση και επιβλητική νίκη 16-10 επί της Μαρσέιγ. Με τον Ντούσαν Μάντιτς να πετυχαίνει πέντε γκολ (σε ισάριθμες προσπάθειες!) και άξιο συμπαραστάτη τον Στραχίνια Ράσοβιτς, οι Σέρβοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, αλλά μέχρι ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ένας άλλος Σέρβος δις Ολυμπιονίκης, ο Αντριγια Πρλαϊνοβιτς (πέντε γκολ κι αυτός) κρατούσε στο παιχνίδι τη γαλλική ομάδα. Από εκείνο το σημείο και για τα επόμενα οκτώ λεπτά η Νόβι Μπέογκραντ έκανε ένα σερί 5-0 (με τρία συνεχόμενα γκολ του Μάντιτς), ξέφυγε 12-6 και “καθάρισε” την πρόκριση. Ο ‘Αγγελος Βλαχόπουλος δεν πήρε πολλές προσπάθειες και σκόραρε μία φορά με πέναλτι στο τελευταίο οκτάλεπτο, ενώ είχε και μία εκπληκτική ασίστ στον Μαρτίνοβιτς στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Στον αυριανό (3/6) ημιτελικό, οι πρωταθλητές Σερβίας θα αντιμετωπίσουν την Μπρέσια, η οποία ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση (12-5) το εμπόδιο του Ανόβερου. Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στη φάση των ομίλων, με τη Νόβι Μπέογκραντ να έχει μία νίκη και μία ισοπαλία.

Στον τελευταίο αποψινό προημιτελικό, οι Στέλιος Αργυρόπουλος (τρία γκολ), ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου (δύο γκολ και δύο ασίστ) και ο Κώστας Κάκαρης (ένα γκολ και πολλές κερδισμένες αποβολές) έδωσαν ό,τι είχαν, αλλά η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ έχασε 14-13 από τη Φερεντσβάρος και έμεινε εκτός τετράδας. Οι Ούγγροι έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκαν 3-0 και 6-4 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, με τρία γκολ του Μάρτον Βάμος (που φέρεται να έχει κλείσει στον Ολυμπιακό). Σταδιακά οι πρωταθλητές Κροατίας βελτίωσαν την άμυνά τους και ισορρόπησαν το ματς, με τον Παπαναστασίου να ισοφαρίζει 9-9 στην κόντρα και λίγο αργότερα τον Αργυρόπουλο να δίνει με εξαιρετική λόμπα προβάδισμα για πρώτη φορά στη Γιουγκ (10-9), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της της τρίτης περιόδου. Ομως, ο -εξαφανισμένος ως εκείνο το σημείο- Ντένες Βάργκα έδειξε την κλάση του στα δύσκολα και με δύο διαδοχικά τέρματα ισοφάρισε σε 12-12, για να έρθει ο Σίλαρντ Γιάνσικ να πετύχει το νικητήριο γκολ, 1΄44΄΄ πριν τη λήξη.

Η Φερεντσβάρος θα αντιμετωπίσει στον αυριανό ημιτελικό την Προ Ρέκο, σε μία ρεβάνς του περσινού τελικού. Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ιταλίας νίκησαν νωρίτερα με πολύ μεγάλη δυσκολία την Μπαρτσελονέτα 11-10, χάρη σε γκολ του (μέχρι πέρυσι παίκτη της Φερεντσβάρος) Γκέρκο Ζάλανκι, 1΄16΄΄ πριν τη λήξη.