Άρης: Έχασε και από τη Λαμία (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Καρλίτος στο 38ο λεπτό, η Λαμία έφτασε στη νίκη με 1-0 επί του Άρη στο «Αθανάσιος Διάκος», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Μετά την ήττα στον ΟΦΗ οι “κιτρινόμαυροι” δεν τα κατάφεραν ούτε στη Λαμία, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 για την 2η αγωνιστική, με τον Καρλίτος από το 38′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη συμπλήρωση 11 λεπτών παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία. Η πίεση ψηλά απέδωσε, με την μπάλα να φτάνει στον Ρούμπεν Μαρτίνεθ που εξαπέλυσε τον αριστερό κεραυνό, με τον Λευτέρη Χουτεσιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο Μενέντεζ είχε την πρώτη καλή στιγμή του Άρη στο παιχνίδι, από την παράλληλη του Κάρλσον, αλλά άργησε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και ο Κοσέλεφ έκλεισε τη γωνία του σωστά στο τετ α τετ του παίκτη του Άρη.

Στο 32’ ο Γιώργος Σαραμαντάς έβαλε σωτήρια προβολή στον Κάρλσον με τον Κοσέλεφ εξουδετερωμένο ενώ πέντε λεπτά μετά ο τερματοφύλακας της Λαμίας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε το γυριστό του Βλάντιμιρ Νταρίντα, ενώ στο 38′ ο Καρλίτος σκόραρε με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία αμύνθηκε αποτελεσματικά κι εν τέλει να φτάνει στην πρώτη φετινή της νίκη, παρά την αποβολή του Σιμόν στις καθυστερήσεις.

Από την άλλη, ο Άρης σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττασε ισάριθμα ματς και βάζοντας από νωρίς σε πίεση τον Απόστολο Τερζή και την ομάδα του.

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Νούνιες, Λόνγκο, Σιμόν – Φερράρι, Κάρλσον, Χουτεσιώτης.

Κόκκινες: Σιμόν (90’+3’).

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Στάνκο (76’ Τζανδάρης), Νούνιες (87’ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (62’ Τόσιτς), Καρλίτος (76’ Λόνγκο), Τσιλούλης (62’ Ακούνια).

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Χουτεσιώτης, Φερράρι, Φαμπιάνο, Μοντόγια (75’ Οντουμπάτζο), Μπράμπετς, Νταρίντα (83’ Ζαμόρα), Τζούρασεκ (46’ Ντουκουρέ), Ρουπ (74’ Πάβιτσιτς), Κάρλσον, Μενέντες (83’ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν.