Elite League: Ήττα για τον Ηρακλή στη Μύκονο

Οι Κυκλαδίτες νίκησαν με σκορ 87-74 τον Ηρακλή στην πρεμιέρα της Elite League, γράφοντας παράλληλα ιστορία, αφού αυτή ήταν η πρώτη νίκη τους στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, αλλά και οποιασδήποτε ομάδας των Κυκλάδων!

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό με τον Ηρακλή να ελέγχει το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στο δεύτερο μέρος και κυρίως στην τέταρτη περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας πέτυχαν 26 πόντους!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πουερτορικανός Πατσέκο-Ορτίθ, ο πρώτος μη κοινοτικός παίκτης στην ιστορία της Μυκόνου. 14 πόντους έβαλε ο Σταμάτης και από 11 οι Καμάρας και Ευστρατίου. Από το σύνολο του Θανάση Γιαπλέ, 13 πόντους είχε ο Μαστρογιαννόπουλος και 12 ο Σοκ.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Τσαχάκης-Μαρτινάκος (Κουνάνης)

Δεκάλεπτα: 22-26, 41-49, 61-58, 87-74

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 8, Σταμάτης 14 (2), Καψαλός 5 (1), Καμάρας 11 (1), Σπυρόπουλος 2, Διαμαντάκος 5, Βοϊτσιεχόβσκι 2, Πατσέκο-Ορτίθ 24 (4), Παύλος 5, Ευστρατίου 11 (1).

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 5 (1), Σοκ 12 (3), Πουλιανίτης 4, Πράπας 7 (1), Προίσκος 3 (1), Ταχυρίδης, Μερμίγκης 3 (1), Ζορμπάς 10, Μπέικερ 11, Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 13.