Ελλάδα-Ιταλία 85-81: Εκτέλεσε τους οικοδεσπότες η Εθνική και πάει για πρωτιά! (vids)

Η Ελλάδα έκανε το 2/2, επικράτησε απέναντι στην Ιταλία με σκορ 85-81 και οδεύει προς την κατάκτηση της 1ης θέσης του ομίλου της.

Απίθανος ξανά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (23π., 10 ριμπ, 3 ασίστ), εξαιρετική η άμυνα της Ελλάδας.

Ο Greek Freak ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για το 2/2 της Εθνικής, στο 85-81 επί της Ιταλίας. Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε μία φάση βγαλμένη από ταινία επιστημονικής φαντασίας. Παρά μόνο 2-3 αγωνιστικά λεπτά, για να καταλάβει τι πρέπει να κάνει απέναντι στην άμυνα της Ιταλίας.

Μόλις το έκανε, όλα έγιναν εύκολα. Μόνο που για να φτάσει στη νίκη η Εθνική χρειάστηκε η αμυντική υπερπροσπάθεια όλων. Αλλά για τους Κώστα Παπανικολάου, Δημήτρη Αγραβάνη, Θανάση Αντετοκούνμπο και Γιαννούλη Λαρεντζάκη (παρά τα λίγα λεπτά συμμετοχής) πρεπει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 6 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 23 (6/10 τρίποντα, 5/7 βολές), Λαρεντζάκης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1)

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 26 (7/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνιον 6 (1/7 σουτ), Μέλι 8, Παγιόλα, Πολονάρα 14 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίτσι 3 (1), Σπίσου 5 (1), Τονούτ 13 (3)