Euroleague: Επιβλητικός ο Παναθηναϊκός στο Βερολίνο!

Με όπλο του το πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 99-85 στην έδρα της Άλμπα Βερολίνου, μερικά 24ωρα πριν βρεθεί στο “Nick Galis Hall” για την αναμέτρηση με τον ΑΡΗ.

Ο Σλούκας μπήκε δυνατά στο ματς ανοίγοντας το σκορ και λίγο αργότερα έβαλε τρίποντο για το 4-8, με τον Τίμαν να είναι άλυτο πρόβλημα στα ριμπάουντ για το 6-8. Ο Μήτογλου έκανε ένα προσωπικό σερί, υπογράφοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού (6-12), όμως Ντέλοου και Μπιν απάντησαν για το 11-12. Με τον Μπαλτσερόφσκι να κάνει αισθητή την παρουσία του σε άμυνα και επίθεση οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 11-16, ωστόσο η Άλμπα βρήκε τον τρόπο να τρέξει και να σκοράρει τρίποντο με τον Πρότσιντα (14-16). Ο Γκριγκόνις σκόραρε ξανά για τρεις, γράφοντας το 16-21, όμως ο Πρότσιντα απάντησε και ισοφάρισε (21-21). Ο Ναν σκόραρε με φλόουτερ για το 21-25, ανοίγοντας λογαριασμό, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 26-27 μετά από κάρφωμα του Πρότσιντα.

Με γκολ-φάουλ του Τίμαν, η Άλμπα προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αρχή της δεύτερης περιόδου (28-27). Ο Γερμανός ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και έγραψε το 33-31 σκοράροντας από κοντά, εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του φορτωμένου με φάουλ Μήτογλου να μαρκάρει. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Σλούκα και Μπαλτσερόφσκι για το 33-35, ενώ ο Πολωνός κάρφωσε παίρνοντας και το φάουλ για το 33-38. Ο Βιλντόσα σκόραρε για τρεις, διαμορφώνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (33-41). Οι Γερμανοί προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο Αργεντινός έβαλε νέο τρίποντο για το 37-45 και ακόμα ένα για το 40-48. Στη συνέχεια ήρθε η σειρά του Γκραντ, που έβαλε νέο μακρινό σουτ για το 42-56, με τον Βιλντόσα να κάνει 4/4 για το 42-56. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-60.

Στο δεύτερο μέρος, η Άλμπα με Ντέλοου και Μπράουν προσπάθησε να μειώσει και έφτασε στο 51-62, πριν ο Γκριγκόνις βάλει τρίποντο για το 51-65. Με τον Λεσόρ να βγάζει εντυπωσιακές φάσεις σε άμυνα και επίθεση, οι «πράσινοι» ανέβηκαν για πρώτη φορά στο +16 (53-69), πριν ο Σλούκας υπογράψει με τρίποντο το +17 (55-72). Η Άλμπα αντέδρασε με Τίμαν και Πρότσιντα, μειώνοντας στο 60-72 και εξαναγκάζοντας τον Αταμάν σε τάιμ άουτ. Μετά από αυτό, ο Ντέλοου μείωσε κι άλλο, στο 63-72 με τρίποντο, πριν ο Μήτογλου κόψει τη φόρα της Άλμπα με δικό του προσωπικό σερί (64-77). Οι Γερμανοί πάλεψαν με Πρότσιντα και Ολίντε, μειώνοντας και πάλι (70-79). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 70-82 χάρη σε τρίποντο του Μήτογλου στη λήξη.

Ο Μπράουν μείωσε στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο (73-82), με τον Ναν να απαντάει από μέση απόσταση, γράφοντας το 73-84. Με Τόμας και Μπράουν η Άλμπα συνέχισε την αντεπίθεσή της, ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 (78-84), με τον Ναν να δίνει ανάσα στον Παναθηναϊκό βάζοντας δύο βολές, πριν ο Λεσόρ βάλει άλλες δύο για το 78-88. Ο Γκριγκόνις έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 80-91, σε σημαντικό σημείο του αγώνα, με τον Γκραντ να παίρνει τη σκυτάλη και να τελειώνει ουσιαστικά το ματς στο 85-95.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99