Εύκολη φιλική νίκη επί του Κολοσσού για Άρη

Με βασικές απουσίες ο Αρης επικράτησε σήμερα, σε φιλικό επίπεδο, επί του Κολοσσού Ρόδου με 90-69. Τεστ που διεξήχθη, κεκλεισμένων των θυρών, στο «Nick Galis Hall». Εκτός παρκέ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν οι τραυματίες Μάνι Μπέιτς, Λευτέρης Μποχωρίδης, Δημήτρης Κατσίβελης, Ρόνι Χάρελ, Γιώργος Φίλλιος, ενώ με ενοχλήσεις αγωνίστηκε ο  Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 0-6, αλλά με σερί 7-0 ο Αρης πήρε κεφάλι στο σκορ με 7-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-10, πριν οι Ροδίτες μειώσουν σε 18-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» δε δέχτηκαν πόντο και με επτά πόντους του Ντε Σόουζα, έκαναν το 25-17. Με τρίποντα του Πόλι οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο (36-32) και το ημίχρονο έληξε 40-34.

Ο Αρης άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και έγραψε διψήφια διαφορά (47-36). Ο Κολοσσός μείωσε σε 56-50, όμως με τον Καρ να σκοράρει, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 66-55.

Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στην τέταρτη περίοδο. Με συνεχόμενα κλεψίματα, πόντους στο τρανζίσιον, σκορ έξω από τα 6.75 με τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, έφτασαν στο +22 (81-59) και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 66-55, 90-69.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 11 (3), Καρ 14 (1), Μπλούμπεργκς 7, Τσαχτσίρας, Καζαμίας, Περσίδης 12 (2), Ντε Σόουζα 12, Καλόγηρος 2, Γκάλινατ 16 (3), Σταμούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 6 (2), Ουτάμι 8 (2), Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς 11, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 3, Καμαριανόις, Γόντικας, Σίμονς 3 (1), Πόλι 29 (7), Περάντες 5.