Φοβερή ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης για τον Παναιτωλικό (vid)

Ο Παναιτωλικός πέτυχε μια αδιανόητη ανατροπή, βρίσκοντας δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, και νίκησε με 3-2 την Athens Kallithea στο Αγρίνιο, κάνοντας το πρώτο από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Μαυρίας, Τορεχόν και Καρέλης χρίστηκαν σκόρερ για τα “καναρίνια”, από ένα γκολ και μία ασίστ είχαν οι Μουστακόπουλος και Ματίγια για το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Κυνηγόπουλος πάτησε στα καρέ του Στεργιάκη, έκοψε για τον Μουστακόπουλο που πλάσαρε άουτ στο 6′. Η Athens Kallithea ήταν πιο δραστήρια στον αγωνιστικό χώρο και στο 21′ άνοιξε το σκορ. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ με πάσα, “έστρωσε” στον Μουστακόπουλο και αυτός με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε έκανε το 1-0! Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά η λόμπα του Κυνηγόπουλου πέρασε άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με την Athens Kallithea να πηγαίνει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Athens Kallithea! Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ματίγια έγινε αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε δύο αντιπάλους και με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-0 στο 50′. Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 54′, με τον Μουστακόπουλο να βγάζει κάθετη στον Κυνηγόπουλο και αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Παναιτωλικός μείωσε σε 2-1 στο 62′ και μπήκε ξανά στο ματς!

Ο Φρεντ Ντουάρτε εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Μαυρίας με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα “καναρίνια” άγγιξαν την ισοφάριση στο 69′. Γέμισμα από τα αριστερά, ο Τορεχόν έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βοσνιάδης τον σταμάτησε με ωραία επέμβαση. Η Athens Kallithea απάντησε στο 71′ με τον Κυνηγόπουλο. Ο φορ των φιλοξενούμενων ελίχθηκε ωραία στην περιοχή και έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το ματς είχε “τρελό” ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και ο Παναιτωλικός έψαχνε την ισοφάριση. Εκτέλεση κόρνερ του Φρεντ Ντουάρτε στο 73′, ο Μπρούνο Ντουάρτε έπιασε μια σκαστή κεφαλιά, αλλά ο Βοσνιάδης τον σταμάτησε, ενώ στο 75′ ο Ζοάο Πέδρο έπιασε ένα ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ο Παναιτωλικός τελικά ισοφάρισε στο τέλος με τον Τορεχόν στο 88′, μετά από γέμισμα από τα δεξιά.

Τρία λεπτά μετά το γκολ του Τορεχόν (90’+1′) τα καναρίνια έφεραν τούμπα το ματς! Ο Μπελεβώνης έκανε ηρωϊκή προσπάθεια και από αυτή επωφελήθηκε ο Φρεντ Ντουάρτε που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Καρέλης πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το τελικό 3-2!

Πηγή: ΕΡΤSports.gr