Επική ανατροπή για Ρέιντζερς, στον τελικό και η Φρανκφούρτη!

Μέρες 2008 ζουν στην Γλασκώβη, με την Ρέιντζερς που ταλαιπωρήθηκε τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια λόγω του οικονομικού κραχ να επιστρέφει σε ευρωπαϊκό τελικό.

Η Λειψία ήταν αγνώριστη στο Αϊμπροξ και δεν κατάφερε να προστατέψει το 1-0 του πρώτου αγώνα. Μόλις μετά από 24 λεπτά, η ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ είχε αποκτήσει σκορ πρόκρισης από γκολ των Ταβερνιέ (19’), Καμαρά (24’), ενώ λίγο πριν το ημίωρο, ο Αρίμπο έχασε το άχαστο για να κάνει το 3-0 και να κλειδώσει την πρόκριση.

Οι Γερμανοί ξύπνησαν στην επανάληψη και με τον μόνιμο σκόρερ τους, Νκουνκού (71’) μείωσαν σε 2-1, όμως οι Σκωτσέζοι δεν είχαν όρεξη για να πηγαίνουν σε παράταση.

Το γκολ του Λούντστραμ (81’) απογείωσε το Αϊμπροξ, έκανε το 3-1 και χάρισε στην Ρέιντζερς μία ιστορική πρόκριση στον τελικό του Europa League, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.

Αντίπαλος θα είναι η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Οι πιο πολυταξιδεμένοι οπαδοί στην Ευρώπη, θα κάνουν μία τελευταία μεγάλη εκδρομή στην Σεβίλλη, αφού η Γουέστ Χαμ δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση.

Η αποβολή του Κρέσγουελ από το 17ο λεπτό έβαλε από νωρίς τα σφυριά με την πλάτη στον τοίχο, κατάσταση που έγινε ακόμα χειρότερη όταν ο Μπορέ έκανε το 1-0 (26’).

Οι Λονδρέζοι που είχαν ηττηθεί με 2-1 και στο πρώτο ματς, δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στο κόλπο της πρόκρισης, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Σούτσεκ στις καθυστερήσεις δεν είχαν να παρουσιάσουν τίποτα το ιδιαίτερο, χάνοντας εκτός από το ματς και την ευκαιρία για έναν ευρωπαϊκό τελικό.