Βόλος – Παναθηναϊκός 0-2: Παρέμεινε στην κορυφή με Ιωαννίδη και Σπόραρ (vid)

Φωτορεπορτάζ:EUROKINISSI

Με τους οπαδούς του να κάνουν κατάληψη στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού Σταδίου, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά νίκησε με 2-0 τον Βόλο χάρη σε γκολ των Ιωαννίδη και Σπόραρ, πηγαίνοντας έτσι στο +3 από την ΑΕΚ που αντιμετωπίζει σε λίγη ώρα (21:00) τον ΠΑΟΚ και την οποία υποδέχεται την προσεχή Κυριακή στο ντέρμπι που, όπως όλα δείχνουν, θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το πρωτάθλημα.

Με την ατμόσφαιρα να θυμίζει Λεωφόρο, οι πράσινοι, όπως αναμενόταν, μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο, πιέζοντας την άμυνα των γηπεδούχων. Μια πίεση που θα μπορούσε να φέρει αποτέλεσμα στο 17′, όταν ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα και ο Πίρινεν δεν έδιωξε καλά, αλλά ο Μαντσίνι ήταν άστοχος σουτάροντας εντός περιοχής.

Όπως και να έχει, ήταν η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 25′ είδαν τον Παλάσιος να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ, για να ακολουθήσει στο 34′ η μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Ιωαννίδη και Βέρμπιτς να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον Κότνικ από κοντά μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο και να είναι συνεχώς στην επίθεση αλλά ο Βόλος αμυνόταν καλά και δυσκόλευε πολύ τις προσπάθειες των αντιπάλων. Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως, στην πρώτη επίθεση, όλα απλοποιήθηκαν, αφού μετά το γύρισμα του Μαντσίνι ο Ιωαννίδης έκανε από κοντά το 0-1.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε, πλέον, το προβάδισμα και στη συνέχεια ήλεγξε ακόμη καλύτερα την κατάσταση, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» το τρίποντο. Γκολ που ήρθε τελικά στο 65′, όταν οι πράσινοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο Μαντσίνι σέντραρε για την κεφαλιά του Σπόραρ που έγραψε το 0-2.

Και από εκεί και πέρα, όπως εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κανείς, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά και ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε όπως έπρεπε την κατάσταση, παίρνοντας ακόμη μία νίκη και ανεβαίνοντας στους 75 βαθμούς, στο +3 από την ΑΕΚ που σε λίγη ώρα (21:00) θα υποδεχεθεί τον ΠΑΟΚ.

Βόλος: Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (46′ Μπαριέντος), Μεταξάς (82′ Οικονομόπουλος), Γκάγκι (67′ Σι), Τσίρινος (67′ Πιρές), Οζέγκοβιτς, Ντέλετιτς.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74′ Πούχατς), Τσέριν (68′ Τσόκαϊ), Ρούμπεν Πέρεθ, Παλάσιος (60′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Βέρμπιτς (68′ Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).