Γαλλία – Γερμανία 0-2: Τα «πάντσερ» επικράτησαν στο φιλικό

Με ένα γκολ στα 7 δευτερόλεπτα του ματς και ένα δεύτερο στις αρχές του δευτέρου μέρους η Γερμανία κέρδισε τη Γαλλία 2-0 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Λανς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τους τρικολόρ, είχαν περισσότερες φάσεις και έδειξαν καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τη Γαλλία που προβλημάτισε με την απόδοση της και μάλιστα αποδοκιμάστηκε στο τέλος από τους φιλάθλους της.

Η Γερμανία κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις 7 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα του ματς. Οι Γερμανοί έκαναν μια κομπίνα πως η μπάλα θα πάει πίσω. εν τέλει ο Χάβερτς έκανε μια βαθιά μπαλιά, με τον Βιρτζ να γίνεται κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, αυτός έπιασε ένα ευθύβολο σουτ, η μπάλα βρήκε στον Ουπαμεκανό, άλλαξε λίγο πορεία και πήγε στο δεξί γάμα του Σαμπά.

Οι Γάλλοι στη συνέχεια πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά τα σουτ των Τουράμ στο 20, Εμπαπέ στο 22′ και Ραμπιό στο 24′ έφυγαν εκτός εστίας. Οι τρικολόερ θα μπορούσαν να φτάσουν στο 1-1 στο 25′ όταν ο Εμπαπέ έγινε αποδέκτης μιας ωραίας κάθετης πάσας, προσπάθησε να σκάψει τη μπάλα πάνω από τον Τερ Στέγκεν που μπλόκαρε με ευκολία.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ βρέθηκε σε θέση βολής, το επιχείρησε με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει με ευκολία ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Κίμιχ στο 39′ που έφυγε εκτός εστίας.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με δεύτερο γκολ από πλευράς Γάλλων. Ο Βιρτζ έκανε τη βαθιά μπαλιά προς τον Μουσιάλα, αυτός πέρασε τον Σαμπά αλλά βγήκε αρκετά πλάγια, σταμάτησε τη μπάλα και τη γύρισε προς τον Χάβερτς που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 των Γερμανών.

ΓΑΛΛΙΑ: Σαμπά, Κούντε (61′ Κλος), Παβάρ, Ουπαμεκανό, Λ. Ερναντέζ (61′ Τ. Ερναντέζ), Εμερί (61′ Καμαβινγκά), Τσουαμενί (74′ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (82′ Κολό Μουανί), Τουράμ (61′ Ζιρού), Εμπαπέ.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τερ Στέγκεν, Κίμιχ, Ταχ, Ρίντιγκερ, Μίτελσταντ, Άντριχ, Κρόος, Μουσιάλα (80′ Φίλκρουγκ), Γκουντογκάν (72′ Μίλερ), Βιρτζ (72′ Φίριχ), Χάβερτς (80′ Ουντάβ).