Γιάννης Δρυμωνάκος: Τρία χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters

Επιστροφή στη δράση για τον Γιάννη Δρυμωνάκο έπειτα από απουσία δύο ετών από τις αθλητικές διοργανώσεις λόγω της πανδημίας και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters που έγινε στη Ρώμη κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε τις διαθέσεις του από την πρώτη μέρα, αφού με εκπληκτική εμφάνιση και χρόνο 57.24 πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα πεταλούσα στην κατηγορία 35-39.

Τη δεύτερη μέρα ο Δρυμωνάκος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με χρόνο 4:37.09 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 400 μέτρα μικτή ατομική. Ο χρόνος του, μάλιστα, ήταν καλύτερος από αυτόν που είχε κάνει πριν τρία χρόνια στην Κορέα.

Τέλος, για να είναι ακόμη πιο επιτυχημένη η επιστροφή του, ο Δρυμωνάκος πήρε και το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα μικτή ατομική, με χρόνο 2:10.54, εκφράζοντας τη χαρά του στις δηλώσεις του.

«Είμαι πολύ χαρούμενος για την επιτυχία που είχε η συμμετοχή μου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters. Το φετινό καλοκαίρι ήταν γεμάτο από σκληρές προπονήσεις που τελικά απέδωσαν. Για όσο διάστημα θα μπορώ, θα συνεχίσω να αγωνίζομαι γι’ αυτό που αγαπώ όσο τίποτε άλλο».