Η Κοζάνη άφησε εκτός Κυπέλλου τον Ηρακλή

Με δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet!

Στο ουδέτερο γήπεδο της Κομοτηνής, αφού το ΔΑΚ Κοζάνης δεν πληρούσε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να φιλοξενήσει τον αγώνα, η Κοζάνη επικράτησε 2-1 του Ηρακλή, παίρνοντας την πρόκριση για τον 4ο γύρο χάρη σε ένα νικητήριο γκολ του Τζημόπουλου στο 84ο λεπτό!

Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάνου, πριν ο Ηρακλής ισοφαρίσει στο 35′ με τον Κούστα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη ήταν ανώτερη, έχασε ευκαιρίες και τελικά πήρε τη νίκη-πρόκριση, με «χρυσό σκόρερ» τον Τζημόπουλο, στο 84′!

Τη νίκη με το ίδιο σκορ (2-1) πανηγύρισαν και τα Χανιά κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 5ο κιόλας λεπτό με τον Μπλάνκο, πριν οι Κρητικοί φτάσουν στην ισοφάριση με τον Λεμονή, στο 45’+4′! Ανώτερη η ομάδα των Χανιών στη συνέχεια του αγώνα, με τον Μαζουλουξή να σκοράρει στο 63′, για το τελικό 2-1!

Πλέον, τα μόνα παιχνίδια που απομένουν για να ολοκληρωθεί η 3η φάση του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας Novibet είναι τα Ζάκυνθος-Νίκη Βόλου (20/9) και Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας (27/9)