Καραϊσκος και Παναγιωτοπούλου κέρδισαν στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας (vids)

Φωτορεπορτάζ: Eurokinissi

Ο Παναγιώτης Καραϊσκος, εκμεταλλεύθηκε την καλή του κατάσταση και την εμπειρία του στον αγώνα και αναδείχθηκε νικητής για πέμπτη φορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου δρόμου και στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που διεξήχθη σήμερα με μεγάλη επιτυχία στο κέντρο της Αθήνας.

Ο δρομέας του Σταύρου Καρρέ, ακολούθησε τον αρχικό του σχεδιασμό και επέλεξε από την αρχή να ακολουθήσει έναν γρήγορο ρυθμό, προκειμένου να διεκδικήσει όχι μόνο την νίκη, αλλά κι ένα νέο ρεκόρ. Ο Ελληνας πρωταθλητής, τερμάτισε σε μία ώρα, επτά λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, ενώ ακολούθησαν, ο Δημήτρης Τσάκαλος (ΓΣ Αμαρουσίου) με 1.08.07 και ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 1.08.33. Μάλιστα, ο Τσάκαλος, απείλησε στα τελευταία χιλιόμετρα τον Καραϊσκο, αποδεικνύοντας πως είναι σε θέση να κυνηγήσει καλές επιδόσεις στον Ημιμαραθώνιο.

Στις γυναίκες, η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) αναδείχθηκε νικήτρια με επίδοση 1:17.46 κι επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση και την ανοδική της πορεία. Η αθλήτρια του Σάββα Κουμπούρα, από την αρχή της κούρσας επέλεξε να οδηγήσει και κατάφερε να διατηρήσει τον ρυθμό της μέχρι το τέλος. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η νικήτρια του Μαραθωνίου Αθήνας, Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 1.18.28 και το χάλκινο η Σταματία Νούλα (ΝΓΣ Ηρακλής) με 1.21.13. Μάλιστα η αθλήτρια του Ηρακλή κατέκτησε το μετάλλιο πάνω στο νήμα και κάνοντας δυνατό σπριντ με την Ευσταθία Φλώρου που τελικά τερμάτισε τέταρτη με την ίδια επίδοση.