Κύπελλο Ελλάδας Novibet: Πρόκριση στα πέναλτι για τον Παναιτωλικό

Πρόκριση με πολύ άγχος για τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Αγρινίου κατέβαλε στα πέναλτι (3-4) τον αξιόμαχο Διαγόρα στη Ρόδο (1-1 κ.δ. και παρ.) και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ανταμείβοντας όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου. Οι Αγρινιώτες ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με τον Βοϊλη στο 23′ αλλά οι νησιώτες είχαν άμεση απάντηση.

Ο Γκάτα κέρδισε το πέναλτι από τον Στάγιτς και ο… μόνιμος σκόρερ στις αρχές της σεζόν για τον Διαγόρα, Μανιάς εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-1 στο 29′. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο θεαματικό όσο το πρώτο. Η ομάδα του Πετράκη είχε την κατοχή, ήταν εκείνη που ανέβασε τις γραμμές της για να βρει το γκολ ωστόσο η άμυνα του Διαγόρα έκανε εξαιρετική δουλειά και έτσι το 90λεπτο δεν είχε νικητή.

Πάνω-κάτω ίδιες καταστάσεις και στην παράταση, όπου στο φινάλε της διαδικασίας ο Μπαλντασάρα έχασε σπουδαία ευκαιρία από το ύψος της περιοχής για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Χριστοδούλου (Ημαθίας).

Οι συνθέσεις…

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Γράφας): Αυγερινός, Αρίας (35′ λ.τρ. ), Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας Μασούρας, Τσιαντούλας, Λούκιτς (75′ Φέκκας), Γκάτα (106′ Μουντές), Λεσάι (83′ Πάρντο), Μανιάς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Ντουάρτε Μ, Μλάντεν, Στάγιτς, Τορεχόν (79′ Χατζηθεωρίδης), Μπαλντασαρά, Ξενιτίδης (56′ Πέρεθ), Χουάνπι (69′ Μπουζούκης), Ντουάρτε Φ. (78′ Νικολάου), Βοϊλής.