Λαύριο – Άρης 91-86: Ήττα στην παράταση για τους Θεσσαλονικείς (hls)

Ο Άρης έκανε εντυπωσιακή ανατροπή από το -17, είχε το σουτ της νίκης στην κανονική διάρκεια (με τον Ρόνι Χάρελ), αλλά στο τέλος της βραδιάς αυτό που χαμογέλασε ήταν το Λαύριο (91-86).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έμεινε όρθια στο φινάλε του σαρανταλέπτου κι εν συνεχεία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη επί του Άρη, ούσα καλύτερη στις λεπτομέρειες στην παράταση.

Ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (25 πόντοι, 4 ρικμπάουντ) και ο Καλίντ Μουρ (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν αυτοί που κουβάλησαν το Λαύριο στη διάρκεια του αγώνα, με τον Μάρκους Θόρντον (11 πόντοι με 1/4 τρίποντα) να συγκαταλέγεται στους κορυφαίους χάρη στο τρίποντο – ισοφάριση που πέτυχε λίγο πριν από το τέλος του σαρανταλέπτου.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ (25 πόντοι) και ο Ρόνι Χάρελ (16 πόντοι) ξεχώρισαν για τον Άρη, ο οποίος παρατάχθηκε με πέντε ξένους.

Ο αγώνας
Το Λαύριο πήρε γρήγορα το προβάδισμα και δεν το άφησε από τα χέρια του, ακόμη κι όταν ο Άρης πίεσε στην άμυνα. Το +6 (18-12) του 8′ έγινε γρήγορα +9 (29-20 στο 12′) με τον Ξαβιέ Καστανέδα και τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος έβλεπε το ένα μετά από το άλλο τα περιφερειακά σουτ των παικτών του να καταλήγουν στο σίδερο (0/8 τρίποντα στο ημίχρονο).

Γι αυτό κιόλας, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στην πορεία της δεύτερης περιόδου, με αποκορύφωμα το +16 (45-29) του ημιχρόνου. Πόσο καλύτερα άλλωστε θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα για τον Άρη, από την στιγμή που είχε 3/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές και 2 ασίστ για 3 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο;

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ έκανε ένα βήμα μπροστά για τον Άρη μετά από την ανάπαυλα, όντας η αιτία για να καταστεί πιο ανταγωνιστική η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Η διαφορά (έφτασε μέχρι το +17 στο 21′) έμεινε μεν σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (60-49), αλλά το μείζον ήταν πως το Λαύριο έβλεπε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων να είναι σε πλήρη εξέλιξη.

Σε τέτοιο σημείο που το τρίποντο του Ρόνι Χάρελ στο 38′ δημιουργούσε το “Χ” (70-70) και έδινε πλέον στον Άρη να ξεκινά από την ίδια εκκίνηση με το Λαύριο, στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ έδωσε μάλιστα αέρα τριών πόντων (71-74) στον Άρη με 30.1” για το τέλος, αλλά ο Μάρκους Θόρντον απάντησε με τρίποντο για την ισοπαλία (76-76) στα 14” και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Ρόνι Χάρελ αστόχησε σχεδόν με την εκπνοή.

Εκεί, το Λαύριο είχε το μομέντουμ (από την στιγμή που έμεινε όρθιο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας), ήταν πιο ψύχραιμο στην επίθεση και πήρε τη μεγάλη νίκη, μεγαλώνοντας τη διαφορά που το χωρίζει από τη ζώνη του υποβιβασμού στις δύο νίκες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Χριστινάκης – Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76κ.α., 91-86.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 4 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μουρ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 25 (7/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Θόρντον 11 (1/4 τρίποντα), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3/10 τρίποντα), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Μέξας): Τολιόπουλος 6 (0/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/7 τρίποντα), Χάρελ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 25 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/13 βολές), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ).