Λιόν – Μπρεστ 4-3: Απίθανη ανατροπή από τους “γκον” στο 90+16′, σοβαρός τραυματισμός του Λακαζέτ

Σε ένα από τα πιο γεμάτα παιχνίδια της φετινής σεζόν της Ligue 1, η Λιόν επιβλήθηκε της Μπρεστ με 4-3 έπειτα από ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων, διατηρώντας τους “γκον” σε τροχιά ευρωπαϊκού εισιτηρίου στην 29η αγωνιστική, παρότι προ μηνών βρίσκονταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Κορεντέν Τολισό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Μπρεστ να προσπαθεί να απαντήσει, να έχει ευκαιρίες, δύο δοκάρια, όμως να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ και σε κίνδυνο για τη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το 2ο μέρος βρήκε τους παίκτες του Ερίκ Ρουά να πιέζουν για την ανατροπή και να τα καταφέρνουν με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά. Την αρχή έκανε ο Στεβ Μουνιέ στο 60′ και ακολούθησε η εκδίκηση του πρώην παίκτη της Λιόν, Ρομέν ντελ Καστιγιό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 64′ και με αντεπίθεση στο 67′.

Τα τρία απανωτά γκολ αφύπνισαν τους παίκτες του Πιερ Σαζ, με τον αρχηγό, Αλεξάντρ Λακαζέτ, να μειώνει άμεσα σε 2-3. Δέκα λεπτά αργότερα ο Νικολάς Ταγλιαφίκο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε στην πρώτη σύρραξη του αγώνα, με τον Πιερ Λες-Μελού να τον ακολουθεί στα αποδυτήρια από πλευράς Μπρεστ.

Με την ένταση στο κόκκινο, ένα γέμισμα στην περιοχή της Μπρεστ ανάγκασε τον Μάρκο Μπιζότ να βγει από την εστία του και να πηδήξει για να διώξει την μπάλα. Στην προσπάθειά του χτύπησε με το πόδι τον Λακαζέτ στο στήθος και ο Γάλλος επιθετικός έμεινε στον έδαφος ανάσκελα, έχοντας όμως τις αισθήσεις του.

Το χτύπημα αυτό οδήγησε σε νέα σύρραξη, την ίδια στιγμή που ο Λακαζέτ δεχόταν τις πρώτες βοήθειες. Ταυτόχρονα, οι διαιτητές του αγώνα ήλεγχαν ξανά τη φάση και όταν ο VAR κάλεσε τον Ματιέ Βερνίς να δει το χτύπημα στο VIDEO, έγινε αντιληπτό αυτό που θα ακολουθούσε. Ο Γάλλος διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο Άσλεϊ Μέιτλαντ-Νάιλς έδωσε τη νίκη στη Λιόν στο 90+16′.