Λίβερπουλ: Πέρασε τη σκληρή δοκιμασία του Μαδριγάλ και πάει για το 7o Champions League!

Η αξιόμαχη Βιγιαρεάλ πήγε με σκορ παράτασης στα αποδυτήρια (2-0), ωστόσο η Λίβερπουλ με τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά έκανε την ολική ανατροπή (2-3) και έκλεισε θέση για τον τελικό του Champions League.

Η ομάδα του Κλοπ τα χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν είδε τους Ντιά και Κοκλέν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο οι Reds στο δεύτερο μέρος… φορμαρίστηκαν και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Champions League (28/05) για τρίτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια, χάρη στα γκολ των Φαμπίνιο, Ντίας και Μανέ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ (79′ Οριέ), Τόρες, Εστουπινιάν (79′ Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Παρέχο, Καπού, Κοκλέν (69′ Πεδράθα), Ζεράρ Μορένο (70′ Τσουκουέζε), Ντιά (79′ Αλκάθερ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (81′ Τσιμίκας), Φαμπίνιο (84′ Μίλνερ), Κεϊτά (81′ Χέντερσον), Τιάγκο (80′ Τζόουνς), Ζότα (46′ Ντίας), Σαλάχ, Μανέ