Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 3-0: Πρόκριση με τριάρα για τους κόκκινους διαβόλους (vid)

Μετά από το 1-0 επί της Μπέρνλι στο Turf Moor για την Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (26/09) δεύτερη διαδοχική νίκη, αυτή τη φορά για τον 3ο γύρο του League Cup, με την ομάδα του Έρικ τεν Χαχ να επικρατεί με χαρακτηριστική άνεση 3-0 της Κρίσταλ Πάλας και να παίρνει το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο κα περιόρισαν τους Λονδρέζους σε απολύτως παθητικό ρόλο (ούτε μία τελική προσπάθεια στο πρώτο 45λεπτο).

Μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια ο Γκαρνάτσο ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής στο 21′ ενώ στο 27′ ο Καζεμίρο έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του με άπιαστη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάουντ από τα αριστερά.

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε δραματικά, με τους κόκκινους διαβόλους να διατηρούν τον έλεγχο (ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 69%-31% κατοχή μπάλας και 14-4 τελικές, με 7-2 εντός εστίας) και να φτάνουν και σε ένα τρίτο γκολ στο 55ο λεπτό, με σκόρερ τον Μαρσιάλ μετά από σέντρα του Καζεμίρο.