Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 2-0: Κατέκτησε το League Cup Αγγλίας και σήκωσε τον 67ο τίτλο της (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στους τίτλους ύστερα από 6 χρόνια. Οι “κόκκινοι διάβολοι” επικράτησαν της Νιούκαστλ με 2-0 στον τελικό του League Cup Αγγλίας και σήκωσε την πρώτη κούπα της σεζόν στο Νησί.

Στον τελικό του «Wembley» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν ουσιαστική, καταφέρνοντας να κάνει τη δουλειά της μέσα σε λίγα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Αφού ο Ντε Χέα έδειξε τα αντανακλαστικά του στο 32’ στην εξαιρετική προσπάθεια και το τελείωμα του Σεν Μαξιμέν, η Γιουνάιτεντ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο αμέσως επόμενο λεπτό (33’) με την κεφαλιά του Κασεμίρο που νίκησε στον «αέρα», όλη την άμυνα των «ανθρακωρύχων».

Στο 39’ ο Ράσφορντ έκανε μία υπέροχη ντρίμπλα, ξεκίνησε επέλαση απ’ το κέντρο του γηπέδου κι έδωσε την μπάλα στον Βέγκχορστ. Ο τελευταίος του την επέστρεψε με ωραία ασίστ κι ο Άγγλος επιθετικός με πλασέ (που κόντραρε πάνω στον Μπότμαν) έκανε το 2-0 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο 45+4’ ο Κάριους «απογειώθηκε» για να αποκρούσει την «οβίδα» του Βέγκχορστ στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ έκανε διαχείριση του προβαδίσματός της, απειλήθηκε στο δίλεπτο 67’-68’ με δύο προσπάθειες του Ζοέλιντον και στο 87’ με το τρομερό σουτ του Μέρφι που «ξύρισε» το δοκάρι, έχασε τις δικές της ευκαιρίες για τρίτο γκολ με τον Ράσφορντ στο 71’ και τον Μπρούνο Φερνάντες στις καθυστερήσεις κι εντέλει σήκωσε το τρόπαιο με άνεση και… στυλ.

Ένα τρόπαιο που έχει ιδιαίτερη αξία για την ομάδα του Μάντσεστερ, καθώς ήταν το 67ο στην πλούσια Ιστορία της, ισοφαρίζοντας το (αγγλικό) ρεκόρ συνολικών τίτλων που είχε μέχρι σήμερα η Λίβερπουλ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ (46’ Γουάν-Μπισάκα), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Φρεντ (69’ Σάμπιτσερ), Καζεμίρο, Άντονι (82’ Σάντσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (88’ Μαγκουάιρ), Βέγκχορστ (69’ ΜακΤόμινεϊ).

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Έντι Χάου): Κάριους, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ (46’ Ίσακ), Γκιμαράες (79’ Γουίλοκ), Ζοέλιντον, Αλμιρόν (90’+1’ Άντερσον), Γουίλσον (90’+1’ Ρίτσι), Σεν Μαξιμέν (78’ Μέρφι)