Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 2-0: Τρίποντο κορυφή με Χάλαντ

Στην κορυφή της Premier League σκαρφάλωσε η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε εντός έδρας της Έβερτον με 2-0 για την 24η αγωνιστική και προσπέρασε τη Λίβερπουλ στη βαθμολογία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μάντσεστερ Σίτι ήταν ο Έρλινγκ Χάλαντ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Έβερτον άντεξε για 70 λεπτά στο Έτιχαντ, ωστόσο ο Νορβηγός επιθετικός ήταν ασταμάτητος και οδηγήσε τη Σίτι στη δέκατη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Με αυτό το τρίποντο η Σίτι ανέβηκε στους 52 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση και το +1 από τη Λίβερπουλ στη βαθμολογία της Premier League με τον ίδιο αριθμό αγώνων. Το απόγευμα του Σαββάτου η Λίβερπουλ φιλοξενεί την Μπέρνλι στο Άνφιλντ.