Μήνυση από τον Βόλο κατά των διαιτητών του ματς Κυπέλλου με ΠΑΟΚ

Μήνυση κατά του διαιτητή Άγγελου Ευαγγέλου και του διαιτητή VAR Κώστα Περράκη, του πρώτου αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας ΠΑΟΚ – Βόλος (1-0) κατέθεσε σήμερα το πρωί (8/12) η ΠΑΕ Βόλος δια του προέδρου της Αχιλλέα Μπέου, στην Εισαγγελία Αθηνών.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες της «Ζούγκλας», η μήνυση που κατατέθηκε εις βάρος των δύο διαιτητών για αλλοίωση αποτελέσματος με δόλο, αφορά στις κατηγορίες του παράνομου στοιχηματισμού, του στησίματος αγώνα και του παράνομου πλουτισμού, καθώς όπως εξ’ αρχής υποστήριξαν οι διοικούντες την Βολιώτικη ΠΑΕ, με επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσαν μετά την λήξη της αναμέτρησης, υπήρξε ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος.

Μάλιστα σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, οι ιθύνοντες της ΠΑΕ Βόλος ζητούν να συσχετιστεί και να συμπεριληφθεί η συγκεκριμένη μήνυση κατά των Ευαγγέλου και Περράκη, στην δικογραφία της ευρύτερης έρευνας για τον παράνομο στοιχηματισμό και των στημένων αγώνων, ούτως ώστε να διερευνηθεί κατά πόσο εμπλέκονται οι δύο διαιτητές, αφού έχουν σαφείς πληροφορίες ότι ο εν λόγω αγώνας παιζόταν στο στοίχημα «άσος ημίχρονο- άσος τελικό».

Υπενθυμίζουμε ότι, οι διαμαρτυρίες της ομάδας της Μαγνησίας, εστιάζονται κυρίως στην ακύρωση του καθαρού γκολ που σημείωσε ο Μωραΐτης στο 70’ με το οποίο οι Βολιώτες ισοφάριζαν τον αγώνα σε 1-1, αλλά και για τον μη καταλογισμό υπέρ τους πέναλτι στο 24ο λεπτό, όταν το παιχνίδι ήταν στο 0-0. Στην πρώτη περίπτωση ο Ευαγγέλου έδωσε επιθετικό φάουλ και ακύρωσε το γκολ, ενώ η εξέταση της φάσης από το VAR δεν άλλαξε την απόφαση, παρά τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ομάδας του Βόλου.

Εξώδικό σε ΕΠΟ/ΚΕΔ

Παράλληλα η ΠΑΕ Βόλος απέστειλε εξώδικο στην ΕΠΟ και στην ΚΕΔ, με την μήνυση που κατέθεσε και μέσω αυτού ζητάει να μην συμπεριληφθούν οι συγκεκριμένοι διαιτητές στους πίνακες μέχρι να εκδικαστεί η συγκεκριμένη υπόθεση, αλλά και να μην οριστούν σε παιχνίδια της ομάδας.

Πηγή: zougla.gr