Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Ο Μπέλινγκχαμ «εκτέλεσε» τους Καταλανούς

Η Ρεάλ Μαδρίτης με δυο γκολ του Τζουντ Μπέλινγκχαμ πήρε τη νίκη απέναντι από τη Μπαρτσελόνα με 2-1 σκορ και παρέμεινε στην κορυφή της La Liga, έχοντας τέσσερεις περισσότερους βαθμούς από τους Καταλανούς. Καλύτερη η Μπάρτσα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο η ομάδα του Τσάβι πλήρωσε την επιθετική της δυστοκία.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, με τον Ιλκάι Γκουντογκάν να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα της Ρεάλ και με ψύχραιμο πλασέ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο παρά τις κομβικές απουσίες των Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, Φρένκι Ντε Γιόνγκ και Πέδρι κυριάρχησε απέναντι στη Ρεάλ και μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όταν η προσπάθεια του Φερμίν Λόπες σταμάτησε στο δοκάρι του Κέπα στο 16ο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης είδε ξανά το δοκάρι να του στερεί το γκολ, όταν στο 51΄ πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή των «μερένχες«, ωστόσο στάθηκε ξανά άτυχος.

Kαι παρά την υπεροχή και τις φάσεις από την Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με τον απόλυτο πρωταγωνιστή της τη φετινή σεζόν Τζουντ Μπέλινγκχαμ.

Ο διεθνής Άγγλος με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Μπαρτσελόνα «εκτέλεσε» τον Τερ Στέγκεν για να ισοφαρίσει το σκορ στο 68ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού πέτυχε και δεύτερο γκολ, δείχνοντας πως είναι ένας από τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές στον κόσμο.

Συγκεκριμένα στο 90+2, μετά από σέντρα του Ντάνι Καρβαχάλ, ο Λούκα Μόντριτς έδωσε την ασίστ στον Μπέλινγκχαμ, ο οποίος με ένα ψύχραιμο πλασέ κέρδισε τον Τερ Στέγκεν για να κάνει το 2-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι, με τον 20χρονο Άγγλο να κάνει για ένα ακόμα αγώνα τα «μαγικά» του και να δίνει μια τεράστια νίκη στην Ρεάλ Μαδρίτης.