Μπουντούτσνοστ – Άρης 63-65: Θρίαμβος στην Ποντγκόριτσα με σούπερ τέταρτη περίοδο

Την τρίτη νίκη του σε έξι αγώνες στο EuroCup της σεζόν 2023/24 πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (8/11) ο Άρης, καθώς επικράτησε με 65-63 της Μπουντούτσνοστ στη Μοράτσα Αρένα της Ποντγκόριτσα.

Στο 3-3 ανέβηκαν οι Θεσσαλονικείς (1-2 εντός και 2-1 εκτός έδρας), που πήραν με σκορ 14-7 την τέταρτη περίοδο. Ένα σερί 12-0 μετέτρεψε το 60-51 στο 60-63 και στο φινάλε μία άμυνα στον ΜακΚίνλι Ράιτ έκρινε τον αγώνα.

Στο 2-4 έπεσε η Μπουντούτσνοστ, που ήταν το φαβορί του ματς, αλλά στο τέλος τα έκανε όλα λάθος και έκλεισε το σαραντάλεπτό της με 2/13 τρίποντα και 13 ασίστ για 17 λάθη.

Ο Άρης περίμενε ότι θα έχει στο πλευρό του και περίπου 100 οπαδούς του, ωστόσο η αστυνομία του Μαυροβουνίου δεν άναψε το πράσινο φως και η ελληνική αστυνομία δεν επέτρεψε την αναχώρησή τους από τη Θεσσαλονίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους, Μπισάνγκ, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65