Ντανίλ Μεντβέντεφ – Στέφανος Τσιτσιπάς 2-0: Ήττα στη βροχή και αποκλεισμός στα ημιτελικά της Ρώμης (vid)

Σε ένα ματς που “χάλασε” από τις διακοπές λόγω της βροχής, ο Στέφανος Τσιτσιπάς “πάλεψε” και στα δύο σετ κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ, αλλά γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (7-5, 7-5) στα ημιτελικά του Internazionali BNL d’ Italia της Ρώμης και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε έτσι την ευκαιρία να “ανέβει” στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης, με τον Μεντβέντεφ να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό του Masters της Ρώμης, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Χόλγκερ Ρούνε.

Το παιχνίδι
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι και δέχθηκε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ, κάνοντας ακόμη και διπλό λάθος στο σερβίς. Ο Μεντβέντεφ δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί την καλή του ψυχολογία και ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έμεινε μέσα στο ματς στη συνέχεια. Ανέβασε μάλιστα την απόδοσή του και με φοβερά χτυπήματα έκανε δικό του μπρέικ για το 4-4 στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο όμως, η βροχή δεν επέτρεψε να συνεχιστεί το παιχνίδι και οι δύο τενίστες πήγαν στα αποδυτήρια.

Χρειάστηκε να περάσουν μάλιστα 2,5 ώρες για να επανέλθουν, με τον Τσιτσιπά να κρατάει πάντως το σερβίς του και να παίρνει το προβάδισμα με 5-4, πριν αποφασιστεί νέα διακοπή εξαιτίας νέας βροχόπτωσης. Η ταλαιπωρία για τους δύο τενίστες ήταν μεγάλη στη συνέχεια, αφού περίμεναν πάλι αρκετές ώρες πριν επανέλθουν στο κορτ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε τελικά, με τον Μεντβέντεφ να ισοφαρίζει σε 5-5 και τον Τσιτσιπά να… αυτοκτονεί αμέσως μετά. Παρότι προηγήθηκε με 40-0, έκανε μία σειρά από… δώρα στον αντίπαλό του και του επέτρεψε να πάρει πέντε συνεχόμενους πόντους, για να φθάσει στο μπρέικ. Σέρβιρε έτσι για να κλείσει το πρώτο σετ και τα κατάφερε με 7-6, παίρνοντας το προβάδισμα με 1-0 στον ημιτελικό.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν πανομοιότυπη, αφού ο Μεντβέντεφ έκανε πάλι πρώτος μπρέικ, με τον Τσιτσιπά να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει ξανά σε 4-4 και 5-5. Ο Ρώσος βρήκε πάλι την ευκαιρία στο τελευταίο σέρβις γκέιμ του αντιπάλου του και την εκμεταλλεύτηκε για το δεύτερο μπρέικ του στο σετ. Έφθασε έτσι στο 7-5 και πήρε τη νίκη με 2-0 σετ και την πρόκριση στον τελικό του Internazionali BNL d’ Italia της Ρώμης.