Ολλανδία – Εκουαδόρ 1-1: Χέρι-χέρι στην κορυφή του ομίλου (vids)

Η Ολλανδία προηγήθηκε με γκολάρα αλλά δεν ήταν καλή και τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Εκουαδόρ, με τις δύο ομάδες να προπορεύονται στη βαθμολογία του 1ου ομίλου του Μουντιάλ 2022 και να θέλουν έστω την ισοπαλία κόντρα σε Κατάρ (Ολλανδία) και Σενεγάλη (Εκουαδόρ) στην 3η αγωνιστική για να περάσουν στους «16».

Ο αγώνας άρχισε όπως… τελείωσε ο προηγούμενος των «οράνιε», με αντίπαλο τη Σενεγάλη. Ο Χάκπο είχε σκοράρει στα τελευταία λεπτά, πριν 4 μέρες, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ και αυτός που ήταν που άνοιξε το σκορ στα πρώτα λεπτά τώρα και συγκεκριμένα στο 5′, με τρομερό σουτ εκτός περιοχής.

Έτσι, η Ολλανδία πήρε το προβάδισμα και μέχρι και το 20ο λεπτό είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να κάνει κάτι άλλο δημιουργικά. Και από εκεί και πέρα, σταδιακά, το Εκουαδόρ άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση και να βγαίνει μπροστά σιγά-σιγά, έχοντας την πρώτη του φάση στο 32′, όταν ο Βαλένσια απέφυγε τον Ντάμφρις και σούταρε αλλά ο Νόπερτ αντέδρασε σωστά.

Και όταν δεν κατάφερε να αντιδράσει, στο 45’+4′, στο σουτ του Πρεσιάδο που κόντραρε στον Εστουπινιάν και κατέληξε στα δίχτυα, επενέβη το VAR για οφσάιντ του Πορόσο που ήταν στο οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα, οπότε το γκολ ακυρώθηκε και το σκορ παρέμεινε 1-0.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49′, όμως, έγινε 1-1, αφού ο Βαλένσια ήταν εκεί που έπρεπε, μετά την απόκρουση του Νόπερτ στο σουτ του Εστουπινιάν, για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 3ο του γκολ σε αυτό το Μουντιάλ, όντας παράλληλα ο σκόρερ των τελευταίων 6 που έχει βάλει το Εκουαδόρ σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

Και με την ψυχολογία στα ύψη μετά την ισοφάριση, οι Νοτιοαμερικάνοι πήγαν και για την ανατροπή και θα μπορούσαν να την κάνουν στο 59′ αλλά ο Πλάτα σημάδεψε δοκάρι με σουτ εντός περιοχής και ενώ οι Ολλανδοί έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ δεν μπορούσε με τίποτα να κάνει κάτι καλό επιθετικά και παράλληλα δεν έδειχνε σίγουρη αμυντικά και γενικά δεν έπειθε καθόλου με την απόδοσή της, οπότε η ισοπαλία μόνο σαν θετικό αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί, ειδικά από τη στιγμή που ακολουθεί το παιχνίδι με το Κατάρ, όπου αρκεί και η ισοπαλία για την πρόκριση στους «16». Αντιθέτως, το Εκουαδόρ αν θέλει να προκριθεί θα πρέπει να… κουραστεί περισσότερο, αφού στην 3η αγωνιστική θέλει έστω την ισοπαλία κόντρα στη Σενεγάλη.

Ολλανδία: Νόπερτ, Ντάμφρις, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Φρένκι Ντε Γιονγκ, Κουπμάινερς (79′ Ντε Ρουν), Κλάασεν (69′ Μπερχάους), Μπέρχβαϊν (46′ Ντεπάι), Χάκπο (79′ Βέρχορστ).

Εκουαδόρ: Γκαλίντες, Πρεσιάδο, Χινκαπιέ, Πορόσο, Τόρες, Εστουπινιάν, Καϊσέδο, Μέντες, Πλάτα, Ένερ Βαλένσια, Εστράδα (74′ Σαρμιέντο).